Dostęp do internetu oferowanych przez powiat obejmie dwie kategorie osób. Do pierwszej zaliczają się osoby zakwalifikowane do programu ePrzyspieszenie, t.j. niepełnosprawni mieszkańcy Powiatu; mieszkańcy Powiatu znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, spełniający kryteria dochodowe upoważniające do wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej oraz mieszkańcy Powiatu uprawnieni do otrzymania stypendium .socjalnego. Drugą kategorię stanowią wszyscy pozostali użytkownicy będący w zasięgu bezpłatnej usługi dostępu do Internetu świadczonej przez Powiat.

Dostęp oferowany przez powiat będzie umożliwiał korzystanie z poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych oraz WWW, natomiast zablokowane zostaną usługi służące wymianie plików (P2P, FTP) oraz korzystanie z gier on-line.

Aby korzystać z internetu, użytkownik będzie musiał zalogować się na stronie lubaczow.org.pl, a następnie uzyskać login i hasło. Ponadto użytkownicy przed otrzymaniem dostępu do Internetu są zobligowani do zaakceptowania regulaminu świadczenia bezpłatnej usługi do Internetu.

Świadczenie usług dostępu do Internetu przez j.s.t. może odbywać się bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa na podstawie ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675) . Zgodnie z art. 7 owej ustawy wymagana jest do tego zgoda Prezesa UKE, a świadczone usługi muszą być kompatybilne i połączalne z innymi sieciami telekomunikacyjnymi tworzonymi przez podmioty publiczne lub finansowanymi ze środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146 i Nr 96, poz. 620), a przedsiębiorcom telekomunikacyjnym musi być zagwarantowaniu, na zasadach równego traktowania, możliwość współkorzystania z infrastruktury telekomunikacyjnej i sieci telekomunikacyjnych oraz dostępu do nich. Świadczone usługi muszą być również przejrzyste oraz nie mogą zakłócać rozwoju równoprawnej i skutecznej konkurencji na rynkach telekomunikacyjnych. Dodatkowo, jak stanowi ustawa, udzielenie zgody uzależnione jest od tego, czy nie jest zaspokojone zapotrzebowanie użytkowników końcowych w zakresie dostępu do usług telekomunikacyjnych. Ponadto działalność taka musi być proporcjonalna i niedyskryminująca.

Na podstawie: www.uke.gov.pl

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)