Drugi etap monitoringu zamówień publicznych Fundacji CentrumCSR.PL pokazuje, że w przetargach stosowano trzy razy więcej klauzul społecznych niż w drugiej połowie zeszłego roku. Dla porównania, w okresie lipiec-grudzień 2014 r. klauzule społeczne zawarto w 1,8% ofert, podczas gdy w okresie styczeń-czerwiec 2015 r. poziom ten wzrósł do 6%. Ale to nadal nie jest wystarczająca skala ich stosowania.
Stosowanie klauzul społecznych wciąż niewystarczające >>>
Zamawiający nie mogą zapominać o tak istotnych zapisach. Skala zamówień publicznych sprawia, że w dużej mierze mają wpływ na sytuację danej branży. Przykładowo, w usługach ochroniarskich kontrakty od administracji to aż 40 proc. rynku, a sprzątania aż 60 proc.
- Kiedy weszła nowelizacja prawa o zamówieniach publicznych i kryterium cenowe przestało być decydujące, mieliśmy nadzieję na poprawę sytuacji. Jednak jeśli nawet zamawiający stosują klauzule społeczne, często robią to w sposób, który nie ma żadnego przełożenia na sytuację pracowników – mówi Michał Kulczycki, Przewodniczący NSZZ Solidarność Pracowników Ochrony, Cateringu i Sprzątania.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
|
- Rozmawiamy z osobami odpowiedzialnymi za zamówienia w instytucjach publicznych i tłumaczą, że po prostu boją się wybierać droższe oferty, bo wejdzie im CBA. Rządzący sami się w tym gubią. Urząd Zamówień Publicznych mówi, że cena nie musi być najniższa, ale jak nie jest, zarządza kontrolę. Z jednej strony władza ustanawia płacę minimalną, a potem nie jest w stanie jej wyegzekwować - dodaje.
Więcej informacji dostępnych jest tu >>>>
Źródło: www.monitoringzzp.pl