Obrady prowadził reprezentujący stronę samorządową prezydent Katowic Piotr Uszok i jednocześnie sekretarz zarządu Unii Metropolii Polskich. Ze strony rządowej obradom współprzewodniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.

Jednym z kluczowych punktów obrad było uzgodnienie przedłożonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektu ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Nowa regulacja ma na celu uporządkowanie i sprecyzowanie przepisów dotyczących nabywania oraz obrotu bronią i amunicją. Na mocy nowych przepisów możliwy będzie zakup broni i amunicji za pośrednictwem koncesjonowanych sklepów internetowych, natomiast nabywanie sprzętu powojskowego odbywać ma się bez konieczności uzyskania koncesji.

Osoby posiadające pozwolenie na broń, po uprzednim przedstawieniu sprzedawcy odpowiednich dokumentów potwierdzających ten fakt, będą mogły dokonywać zakupu broni i amunicji za pośrednictwem internetu. Nowe przepisy swym zasięgiem obejmują również przedsiębiorców chcących zakupić militaria drogą wirtualną, jednak grupa ta obowiązana będzie do posługiwania się bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Zaproponowane przez komisję zmiany zapewne ucieszą również kolekcjonerów i miłośników policyjnych i wojskowych akcesoriów. Zgodnie z treścią projektu nowelizacji obrót i zakup uzbrojenia, które utraciło ,,atrybuty" wojskowe czyli swoje wojskowe lub policyjne przeznaczenie, możliwy będzie bez konieczności uzyskania dodatkowych koncesji. Obecnie największy problem powstaje w praktyce na gruncie wskazania jakie konkretnie elementy należy usunąć z takiego sprzętu aby stracił on swój militarny charakter i był dostępny dla szerszego kręgu osób. Nowe regulacje za zadanie mają doprecyzowanie tej kwestii.

Z akceptacją Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego spotkał się również sporządzony przez resort spraw wewnętrznych projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych. Nowy wzór wniosku o udostępnienie danych z baz: ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych w znacznym stopniu ułatwi procedurę udostępniania przez MSWiA danych z tych baz. Obowiązkowe w nowym wniosku będzie podanie nowych danych dotyczących pełnomocnika wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres, numer telefonu/faksu lub adres email). Kolejnym nowym elementem wprowadzonym do wniosku będzie rubryka dotycząca konkretnych danych, o jakie najczęściej zwracają się wnioskodawcy i o jakie można będzie się ubiegać: czyli adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy, serię i numer dowodu osobistego oraz „inne” (wszystkie dane o danej osobie).

Następne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbędzie się w 26 maja 2010 r.


Na podstawie: www.kprm.gov.pl