Poręczenie wadium pojawiło się w ofercie firm poręczeniowych współpracujących z PARP. Chodzi tu o instytucje, które udzielają preferencyjnych pożyczek czy inwestują w innowacyjne, by stworzyć możliwość zaciągnięcia kredytu takiej spółce, która chciałaby się rozwijać, ale ze względu na brak zabezpieczeń i krótką historię działalności, nie jest wiarygodna dla banku.
Wpłata wadium na inne konto zamawiającego zabezpiecza ofertę >>>
Jak czytamy w "Rz", takie wykorzystanie poręczenia nie wyczerpuje jego możliwości. Wybrane instytucje świadczą także usługę poręczenia wadium, co wynika z przepisów p.z.p. oraz ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1804).
Art. 45 ust. 6 p.z.p., wymienia nie tylko banki i firmy ubezpieczeniowe jako uprawnione do udzielania poręczeń, ale też inne podmioty w kontekście ustawy o PARP. Agencja może udzielać pomocy finansowej m.in. podmiotom działającym na rzecz rozwoju gospodarczego. Pomoc można przeznaczyć na utworzenie lub powiększenie wyodrębnionego funduszu, z którego ten podmiot np. udziela pożyczek czy poręczeń. I właśnie te udzielane poręczenia mogą być zastosowane przy przetargach, realizując instytucję wadium.
Wadium stanowi zabezpieczenie prawidłowości postępowania >>>
Jest to dobre rozwiązanie dla mikro i małych firm, które chcą brać udział w kilku przetargach na raz, nie mają wolnych środków na wpłatę wadium i nie chcą zamrażać gotówki.
Źródło: www.rp.pl