Pytanie:
Burmistrz wydał decyzję środowiskową dla planowanych obiektów inwentarskich. Planowane przedsięwzięcie ma zostać realizowane na działce, na której prowadzona jest już hodowla w istniejących obiektach. Decyzja została wydana z zawiadomieniem na stronie urzędu - wskazano jako odbiorcę decyzji inwestora i sołtysa pobliskiej wsi, położonej dalej niż sąsiednie osiedle. Mieszkańcy z sąsiadującego z hodowlą osiedla czują "smród" i nie zgadzają się z rozbudową fermy o kolejne obiekty. Raport oddziaływania na środowisko przedstawiony przez inwestora zawiera fałszywe dane, nie przedstawia innego wariantu przedsięwzięcia a poza tym nie przedstawił oddziaływania skumulowanego z już istniejącą fermą.
Jaki organ jest właściwy do zbadania poprawności wydania decyzji środowiskowej?

Obecnie inwestor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę, opierając się na otrzymanej decyzji środowiskowej, która przedstawi fałszywe oddziaływanie na środowisko. Samorządowe kolegium odwoławcze i burmistrz odmawiają zajęcia się sprawą z uwagi na brak interesu prawnego mieszkańców. Organy te jednak mają świadomość wydania decyzji wadliwej.

Odpowiedź:
Organem właściwym do zbadania poprawności wydania decyzji środowiskowej jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Uzasadnienie:
Ważność decyzji podlega weryfikacji w administracyjnym trybie kontroli. Wszelkie środki mające na celu wyeliminowanie decyzji z obrotu prawnego (odwołanie; wzruszenie decyzji prawomocnej), przewidziane ustawą z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., przysługują jedynie stronie (stronom) postępowania (tj. podmiotom spełniającym kryteria określone w art. 28 k.p.a., a więc w praktyce inwestorowi oraz bezpośrednim sąsiadom terenu, na którym realizowana jest inwestycja).

Niezależnie od powyższych środków, możliwe jest poinformowanie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o nieprawidłowościach w zakresie wydawania decyzji środowiskowej, który po stwierdzeniu tych nieprawidłowości podejmuje stosowne działania w trybie i na zasadach określonych w art. 76 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Poinformować GDOŚ może każdy, nie tylko strona postępowania. Podjęcie przez ten organ działań uzależnione jest jednak od faktu stwierdzenia przez niego nieprawidłowości przy wydawaniu decyzji środowiskowej. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami