Poprzez nominacje w konkursie Komisja Europejska wskazuje innowacyjne i oryginalne inicjatywy, które jako dobre praktyki mogą służyć za inspirację dla innych europejskich regionów. Projekt z komponentem ponadnarodowym „Indywidualne Ścieżki Zatrudnienia” Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych (ERKON) 31 stycznia 2013 r. został nagrodzony w kategorii „Rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu”. Zgłoszenie do konkursu przesłało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.


Projekt odpowiada na problem bezrobocia osób w wieku 45+. To jedna z grup o najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Wyróżniony przez Komisję Europejską projekt skierowany był do grupy 28 osób długotrwale bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo, z wykształceniem podstawowym lub ponadgimnazjalnym. Wśród uczestników znalazły się 22 osoby niepełnosprawne. Grupa ta zajmuje szczególne miejsce w kontekście wsparcia oferowanego przez Program Kapitał Ludzki. Na unijne projekty dla osób niepełnosprawnych przeznaczono ponad 952 mln zł. Z pomocy skorzystało ponad 171 tys. osób.
 

Innowacyjne działania w „Indywidualnych ścieżkach zatrudnienia” polegały na połączeniu tradycyjnych i nowoczesnych form aktywizacji zawodowej na każdym etapie powrotu na rynek pracy. Do sukcesu projektu przyczyniła się współpraca ponadnarodowa ERKON z fińskim partnerem projektu: fundacją pozarządową Kynnys ry Turun toimikunta.
 

Wypracowany model zatrudnienia wspomaganego skomponowany został z niestosowanych dotąd rozwiązań. Interesującym pomysłem było włączenie opieki medycznej w mechanizm przystosowania i przygotowania do ponownego rozpoczęcia życia zawodowego.

Interdyscyplinarny zespół specjalistów: lekarz, psycholog i doradca zawodowy pracował z klientem, aby dokładnie ocenić jego potencjał zdrowotny, psychospołeczny i zawodowy. Był to punkt wyjścia do opracowania Planu Rozwoju Osobistego i indywidualnej ścieżki zawodowej. Osoby przez kilka miesięcy od ich zatrudnienia były monitorowane i otrzymywały profesjonalne wsparcie. Takie indywidualne podejście do bezrobotnego zaowocowało wzrostem kreatywności, motywacji i zaprocentowało utrzymaniem się na rynku pracy.
 

Pomimo trudnej grupy uczestników założonej przez projektodawcę, udało się uzyskać prawdziwie inspirujące efekty projektu. Zatrudnienie znalazło blisko 80 proc. uczestników projektu, tj. aż 22 osoby. W gronie osób, które dzięki udziałowi w projekcie powróciły na rynek pracy znalazło się aż 16 osób niepełnosprawnych. Komisja Europejska doceniła efekty projektu przyznając mu nagrodę w konkursie.
 

Jak mówi niepełnosprawna uczestniczka projektu: - …Pracuję od sześciu miesięcy. Zdążyłam się przyzwyczaić do kolegów, nowych obowiązków, czuję się coraz pewniej, czasami popełniam błędy, ale wciąż się uczę. Sam fakt, że pracuję, jestem niezależna, jestem wśród ludzi dodaje mi pewności siebie i daje wielką satysfakcję.

Projekt realizowany z Programu Kapitał Ludzki może być wzorem nie tylko dla polskich, ale i dla europejskich instytucji. Aktualnie trwają prace nad upowszechnianiem wypracowanego modelu, a projektodawcy liczą, że nagroda i wyróżnienie w konkursie RegioStars może to ułatwić.