Organ prowadzący zamierza przenieść do nowowybudowanego budynku zespołu szkół bibliotekę publiczną.

Jakie są możliwości połączenia bądź współdziałania biblioteki publicznej z biblioteką szkolną?

Czy bibliotekę publiczną można włączyć w struktury zespołu szkół tworząc bibliotekę szkolną pełniącą funkcję biblioteki publicznej?

Czy biblioteka szkolna i biblioteka publiczna powinny istnieć niezależnie - czy mogą funkcjonować w tych samych pomieszczeniach?

Odpowiedź

Nie ma w aktualnym stanie prawnym możliwości połączenia biblioteki publicznej z biblioteką szkolną. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 z późn. zm.) - dalej u.o.b., biblioteka szkolna i biblioteka publiczna powinny istnieć niezależnie.

Uzasadnienie

W myśl art. 22 u.o.b. biblioteki szkolne, prowadzone w każdej szkole publicznej, służą realizacji programów nauczania i wychowania, edukacji kulturalnej i informacyjnej dzieci i młodzieży oraz kształceniu i doskonaleniu nauczycieli.

Od 31 grudnia 2001 r. wszedł w życie zapis art. 13 ust. 7 u.o.b., w którym ustawodawca określił, iż biblioteki publiczne nie mogą być łączone z innymi instytucjami oraz bibliotekami szkolnymi i pedagogicznymi.

Biblioteki publiczne mogą być miedzy innymi organizowane i prowadzone (art. 8 u.o.b.) przez jednostki samorządu terytorialnego, które zapewniają im lokal oraz środki na wyposażenie, prowadzenie działalności bibliotecznej, zwłaszcza zakup materiałów bibliotecznych, oraz doskonalenie zawodowe pracowników.

Zapis art. 19 ust. 2 u.o.b. stanowi, że gmina organizuje i prowadzi co najmniej jedną gminną bibliotekę publiczną, wraz z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w piśmie z kwietnia 2009 r., nr DKOW-I-AP-532-13/09 stwierdza, że "statut szkoły określa również zasady współpracy biblioteki szkolnej z uczniami, nauczycielami i rodzicami (prawnymi opiekunami) oraz innymi bibliotekami. W związku z powyższym wykreślenie zapisów (ze statutu szkoły) o działalności biblioteki szkolnej lub jej likwidacja są niezgodne z przepisami prawa oświatowego. (...) wyłącza możliwość objęcia aktem połączenia, podziału lub likwidacji biblioteki szkolnej. Gminna biblioteka publiczna winna działać jako samorządowa jednostka organizacyjna, funkcjonująca w formie instytucji kultury, finansowana z budżetu gminy jedynie za pomocą dotacji. (...) przepisy wykluczają więc możliwość likwidacji biblioteki szkolnej i zastąpienia jej biblioteką publiczną funkcjonującą w szkole".