NIE. Zapisy uchwały budżetowej nie mogą być dla pracowników urzędu gminy podstawą do roszczeń o przyznanie podwyżki wynagrodzeń. Zgodnie z art. 51 3 ustawy o finansach publicznych zamieszczenie w budżecie państwa dochodów z określonych źródeł lub wydatków na określone cele nie stanowi podstawy roszczeń ani zobowiązań państwa wobec osób trzecich, ani roszczeń tych osób wobec państwa; ta zasada ma zastosowanie także do budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Czynności z zakresu prawa pracy wobec pracowników urzędu gminy wykonuje wójt (burmistrza, prezydent miasta) – art. 7 ustawy o pracownikach samorządowych . Rada gminy nie może zobowiązać wójta do dokonania podwyżek pracownikom urzędu, byłoby to wkroczenie w kompetencje wójta. Rada gminy decyduje wyłącznie o wysokości wynagrodzenia wójta.

Rada gminy ustala w budżecie łączną wysokość środków na wynagrodzenia, ale nie ma żadnego wpływu na sposób ich wydatkowani. Kwota wydatków zapisana w budżecie stanowi nieprzekraczalny limit wydatków na wynagrodzenia (art. 52 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych ). Rada nie może decydować, czy i ewentualnie, w jakiej wysokości wójt podwyższy wynagrodzenia pracownikom urzędu. Zwiększone środki na wynagrodzenia wójt może wydać również poprzez zwiększenie zatrudnienia lub przez wypłacenie nagród.

Natomiast gdyby podwyżki zostały przyznane tylko części pracowników, to pracownik pominięty przy podwyżce mógłby skorzystać z roszczeń przewidzianych w przypadku naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Pominięcie przy podwyższeniu wynagrodzenia może stanowić naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, jeśli nie nastąpiło z obiektywnych powodów. Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów – art. 18(3d) kodeksu pracy.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)