NIE. Osoby podlegające przepisom ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. Nr 26, poz. 306 z późn. zm.) , zwanej ustawą kominową , nie mogą w 2011 roku otrzymać podwyżki wynagrodzenia. Art. 14 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. nr 238, poz. 1578) z dniem 1 stycznia 2011 r. dodał do ustawy kominowej art. 29b. Ten przepis w ust. 2 stanowi, że w 2011 r. indywidualne wynagrodzenie miesięczne osób wymienionych w art. 2 przysługuje w wysokości ustalonej w 2010 r. Stąd wynika, że nie może ono zostać podwyższone, w zasadzie z tego przepisu wynika, że wynagrodzenie to nie może również zostać obniżone.

Zasada ta dotyczy wszystkich osób objętych ustawą kominową, w samorządach ma zastosowanie do:
1) kierowników, zastępców kierowników i głównych księgowych samorządowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną (w tym samorządowych instytucji kultury),
2) kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
3) członków zarządów i głównych księgowych jednoosobowych spółek prawa handlowego utworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego,
4) członków zarządów i głównych księgowych spółek prawa handlowego, w których udział jednostek samorządu terytorialnego przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji,
5) członków zarządów i głównych księgowych spółek prawa handlowego, w których udział spółek, o których z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji.

Podwyższeniu nie mogą również ulec wynagrodzenia otrzymywane przez członków organów nadzorczych, w tym rad nadzorczych i komisji rewizyjnych spółek z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa.

Podwyżki nie mogą też otrzymać osoby, które uzyskują wynagrodzenie poniżej obowiązujących ich stawek maksymalnych. Dodany do ustawy kominowej art. 29b ust. 1 stanowi też, iż w 2011 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, o którym mowa w art. 8, ustala się w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r. Ten wskaźnik służy do obliczenia maksymalnych wynagrodzeń osób objętych ustawą kominową . Pomimo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, maksymalne progi wynagrodzeń w 2011 roku pozostają na poziomie z 2010 roku.

Zgodnie z art. 13 ustawy kominowej , postanowienia umów o pracę oraz innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy albo umów cywilnoprawnych ustalające wynagrodzenie miesięczne, nagrodę roczną, odprawę oraz wartość świadczeń dodatkowych, w wysokości wyższej niż maksymalna dopuszczona ustawą, są nieważne z mocy prawa w odniesieniu do tej części, która przewyższa kwotę maksymalną określoną w ustawie. Ewentualne porozumienie lub oświadczenia o zwiększeniu wynagrodzenia byłyby więc nieważne z mocy prawa.


Radosław Skwarło

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. Nr 26, poz. 306 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. nr 238, poz. 1578)