Jak wynika z prognoz, samorządy powinny przygotować się na kilkuprocentowy wzrost cen ubezpieczeń mienia w przyszłym roku. Więcej niż obecnie zapłacą za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Najwyższe mają być jednak ceny ubezpieczenia mienia od skutków żywiołów i nieprzewidzianych zdarzeń.
Największe podwyżki w ubezpieczeniach mienia
Cena ubezpieczeń mienia od skutków żywiołów i nieprzewidzianych zdarzeń od kilku lat rośnie o około 6% w skali roku. Według ekspertów niebezpieczne zjawiska pogodowe z ostatnich lat mogą być przyczyną jeszcze bardziej dynamicznego skoku cen – nawet do 10-15% w 2020 r.
Towarzystwa ubezpieczeń poważniej traktują ryzyka szkód spowodowanych przez huragany i nawałnice. Mogą one powodować w skali danego samorządu nawet wielomilionowe straty. - Ma to oczywiście przełożenie na kalkulację składki i niestety co do zasady oznacza jej zwiększenie w kolejnym roku – uważa Katarzyna Rydlewska, Manager ds. Obsługi Klientów Korporacyjnych w EIB SA.
Samorządy powinny być też przygotowane na wzrost cen za ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. - W ubezpieczeniach komunikacyjnych sytuacja się już ustabilizowała, a ewentualne większe wydatki w tym zakresie będą wynikały raczej ze zwiększenia wartości posiadanej floty, a nie zmian rynkowych – mówi Katarzyna Rydlewska.
Ubezpieczenia OC
Utrzymanie wzrostu cen polis dla samorządów dotyczy też ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością i posiadanym mieniem. Jak wyjaśnia Katarzyna Rydlewska, wpływ na ten stan rzeczy ma przede wszystkim rosnąca świadomość mieszkańców, którzy ubiegają się o odszkodowania i zadośćuczynienia za ewentualne niedozwolone działania, zaniedbania lub zaniechania władz lokalnych. W związku z tym systematycznie zwiększa się zarówno liczba, jak i wysokość roszczeń wysuwanych wobec samorządów.
Łączenie ubezpieczeń wskazane
Według ekspertów sposobem na uniknięcie negatywnego wpływu podwyżek na budżet jest konsolidacja ubezpieczeń jednostek podległych, która pozwala na oszczędność rzędu 30-50% w skali roku. Rozwiązanie to jest zdaniem ekspertów korzystne, ale nie wszystkie samorządy się na nie zdecydowały.
- Negocjując warunki dla większej liczby podmiotów, jesteśmy w stanie uzyskać dużo korzystniejsze warunki zarówno pod względem cenowym, jak i zakresowym – wyjaśnia Katarzyna Rydlewska. I dodaje, że mądrze przeprowadzony proces konsolidacji ubezpieczeń pozwala na oszczędności rzędu 30-50% w skali roku.
Czytaj też: Samorządowcy: Rok 2020 będzie dla nas rokiem katastrofy
Budżety samorządów są przeciążone
Jak podkreśla Ewa Guziel, skarbnik Rudy Śląskiej, członek Komisji Skarbników Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, w ostatnim czasie w finansach samorządowych zaszły zmiany w zakresie indywidualnego wskaźnika zadłużenia oraz kwalifikowania zobowiązań do długu jednostki. - Należy je rozpatrywać wraz ze zmianami w zakresie minimalnego wynagrodzenia, podatku dochodowego i jednocześnie brakiem zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, co pozwalałoby zrekompensować większe wydatki na utrzymanie bieżące jednostek – wyjaśnia.
Jej zdaniem podczas konstruowania budżetów samorządy mają głównie problem z zapewnieniem nadwyżki operacyjnej i spełnieniem wymogów z art. 243 ustawy o finansach publicznych. Niełatwe będzie też sfinansowanie wkładu własnego w projektach dofinansowywanych ze środków zewnętrznych.
Cena promocyjna: 14.41 zł
|Cena regularna: 16 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.