Prowadzono przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej. Jedną z ofert odrzucono, gdyż w opinii zamawiającego jej treść nie odpowiadała wymaganiom SIWZ. Wykonawca nie podpisał bowiem formularza ofertowego w miejscu, gdzie zamawiający wymagał podpisu i pieczęci.
Poprawa omyłek nie może być automatyczna >>>
Sprawa trafiła do KIO. Wykonawca twierdził, że zamawiający postąpił niezgodnie z prawem odrzucając jego ofertę, nadmienił też, że gdyby tego nie zrobił, okazałaby się najkorzystniejszą. Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jej treść nie odpowiada treści SIWZ. W ocenie odwołującego należy odróżnić formę oferty, do której należy podpis, od jej treści.
Odwołujący podkreślił również, że wykonawcy nie mają obowiązku sporządzać formularzy ofertowych na wzorze udostępnionym przez zamawiającego, stanowiącym załącznik do SIWZ. Istotne jest, żeby formularz oferty wykonawcy zawierał wszystkie niezbędne, merytoryczne dane wymagane przez zamawiającego. Sam fakt, że odwołujący nie złożył podpisu w miejscu do tego wyznaczonym, nie może przesądzać o ważności złożonego oświadczenia woli wykonania zamówienia.
Zamawiający może poprawić złą datę w formularzu oferty >>>
W ocenie Izby podpis wykonawcy złożony na pierwszej stronie formularza ofertowego obejmował ofertę i powodował, że została zachowana forma pisemna oferty i oświadczenie woli wykonania zamówienia zostało złożone poprawnie. Tym samym wyrok nakazywał unieważnienie zarówno wyboru najkorzystniejszej oferty, jak i odrzucenia oferty odwołującego, poprawienie oczywistej omyłki pisarskiej oraz ponowne rozstrzygnięcie przetargu.
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 30 maja 2016 r. (KIO 826/16)
Źródło: www.uzp.gov.pl
Dowiedz się więcej z książki | |
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
|