Jeżeli nie ma formalnych przeciwwskazań do udzielenia dotacji przedsiębiorcy na realizację zadania ekologicznego z budżetu powiatu, gdy zadanie ma być wykonane w zakładzie prowadzonym przez niego w celu osiągnięcia zysku, to jak się mają do tego faktu przepisy art. 221 ust. 1 ustawy o finansach publicznych - dalej u.f.p. , tj. "Podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje celowe na cele publiczne, związane z realizacją zadań tej jednostki, a także na dofinansowanie inwestycji związanych z realizacją tych zadań."?

Odpowiedź:

Regulacje ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) - dalej p.o.ś. , stanowią przepisy szczególne (lex specialis) w stosunku do przepisów u.f.p. Umożliwia to udzielanie dotacji finansowych z budżetu JST podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych także prowadzącym działalność w celu uzyskania zysku, we wskazanych w art. 403 ust. 4 p.o.ś. przypadkach. Z kolei w art. 221 ust. 1 p.o.ś. jest mowa o podmiotach niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, mogą uzyskiwać dotacje celowe na cele publiczne z budżetów JST. Na tej podstawie, np. spółki wodne mogą otrzymywać dotacje. Podstawą prawną uzyskania dotacji będą jednak nie przepisy p.o.ś., a art. 164 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. , w zw. z art. 221 ust. 1 u.f.p. Oznacza to, że jakkolwiek dotacje udzielane są zgodnie z zasadami określonymi przez u.f.p. , to na podstawie p.o.ś.

Uzasadnienie:


Gdyby było inaczej, to przedsiębiorcy, którzy wszak działają w celu osiągnięcia zysku, byliby wyłączeni z zakresu potencjalnych beneficjentów (art. 403 ust. 4 p.o.ś. ) dotacji na zadania ekologiczne wskazane w art. 400a ust. 1 p.o.ś. Tymczasem przepis ten wskazuje, że podmiotami, które mogą ubiegać się o przyznanie dotacji są zarówno podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych (osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne oraz przedsiębiorcy) oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Z art. 403 ust. 4 p.o.ś. wynika wprost, że dotacje mogą polegać na udzielaniu z budżetu JST dotacji celowej w rozumieniu przepisów u.p.f., na zasadach tej ustawy, jednakże podstawą do udzielenia dotacji są przepisy prawa ochrony środowiska. Zatem, umowa, jaką zawierają z beneficjentami JST na realizacje zadań ekologicznych musi spełniać wymagania art. 221 ust. 4 u.f.p. , jednakże uchwałę komu ta dotacja zostanie udzielona i jakie zadania będą dotowane określa uchwała rady gminy.
Zasady - to normy określające sposób ustalenia wysokości dotacji, krąg podmiotów, którym dotacja może być przyznana, rodzaj zadań, na które dotacja może być udzielona.

Tryb to procedura, sposób przekazania środków. Według słownika języka polskiego "Tryb" to ustalony porządek, zwyczaj załatwiania określonych spraw, metoda postępowania, sposób, system. Zgodnie z wyrokiem WSA z dnia 15 lutego 2008 r. (WSA/SA/Po 151/07) "Przez tryb udzielania" dotacji należy rozumieć m.in. wymagania formalne, jakich powinny dopełnić podmioty ubiegające się o dotację (a zatem forma wniosku) tryb jego załatwienia oraz terminy przekazywania dotacji. Tryb winien wynikać z uchwały organu stanowiącego. Z art. 403 ust. 5 p.o.ś. wynika, że "Zasady udzielania dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczenia określa rada gminy".
Zatem jedyną przeszkodą, wykluczającą przedsiębiorcę lub inny podmiot działający w celu osiągnięcia zysku (np. rolników prowadzących hodowle zwierząt) jest przekroczenie limitu udzielonej pomocy de minimis.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)