W dniu 15 kwietnia 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 117, poz. 679) . Nowe przepisy mają na celu zapobieżenie sytuacji, w której przemijająca przeszkoda w wykonywaniu zadań i kompetencji zaistnieje przed złożeniem ślubowania przez dopiero co wybranego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Sytuacje tego typu, choć rzadkie, mogą się przytrafić i utrudnić funkcjonowanie gminy, czego dowodzi jasno niedawny przypadek miasta Oświęcimia.
Wprowadzone zmiany mają też nie dopuścić do sytuacji, w której gminą w dłuższym okresie czasu rządzić będzie osoba nie mająca mandatu społecznego do sprawowania tej funkcji – dotychczasowy wójt - często też będąca konkurentem wójta, który wygrał w wyborach.
Nowelizacja wprowadza także zasadę, iż uchylanie się od złożenia ślubowania przez wójta w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia wyników wyborów – bez względu na przyczynę - będzie równoznaczne z odmową złożenia ślubowania. W konsekwencji konieczne będzie przeprowadzenie wyborów przedterminowych. Ponadto wójt będzie miał możliwość złożenia ślubowania wobec mieszkańców na piśmie. Rozwiązanie takie dopuszczalne będzie w momencie, gdy złożenie ślubowania wobec rady z jakichkolwiek przyczyn będzie niemożliwe.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 23 czerwca 2011 r.
Przydatne materiały:
Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 117, poz. 679)