Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), nie określają zasad udzielania pełnomocnictwa, jednakże w sprawach nie uregulowanych w przepisach p.z.p. zgodnie z art. 14 p.z.p., zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).
Przepisy k.c. określają podstawowe zasady związane z pełnomocnictwem, jednak nie wskazują jakie elementy określające pełnomocnika muszą się w nim znajdować. W ocenie Autora, pełnomocnictwo powinno zawierać takie dane pełnomocnika, które pozwolą zidentyfikować jego osobę. Podobne stanowisko jest prezentowane w wyrokach sądów (np. wyrok Sądu Okręgowego w Koszalinie VI Wydział Gospodarczy z dnia 16 lipca 2013 r. (VI Ga 71/13) - cyt: „Dla oceny poprawności pełnomocnictwa fundamentalne znaczenie należy przyznać okoliczności, czy należycie identyfikowało ono osobę pełnomocnika”).
Zdaniem Autora, elementem w pełni identyfikującym pełnomocnika jest numer PESEL, dlatego też, powinien on być zamieszczony w pełnomocnictwie. Kwestie związane ze stanowiskiem i numerem oraz serią dowodu osobistego nie są w tym przypadku aż tak istotne, gdyż stanowisko osoby może się zmienić, podobnie jak może się zmienić numer i seria dowodu osobistego (np. na skutek obowiązkowej wymiany, zmiany danych adresowych, itd.). Numer PESEL pozwala w pełni zidentyfikować osobę, której udzielono pełnomocnictwa.
Autor odpowiedzi: Marta Mikulska - Nawacka