Zgodnie z nową dyrektywą unijną, partnerstwo innowacyjne może być stosowane w szczególności w przypadku, gdy dostępne na rynku rozwiązania nie mogą zaspokoić potrzeby opracowania innowacyjnego produktu, usługi lub innowacyjnych robót oraz późniejszego zakupu wynikających dostaw, usług lub robót budowlanych.

Zamówienie z wolnej ręki w świetle nowych unijnych dyrektyw >>>

Jak podkreśla prawnik Agnieszka Gilowska w "Rz", oznacza to, że brak jest podstaw do stosowania partnerstwa w przypadku rozwiązań, które już na rynku istnieją.

Procedura partnerstwa innowacyjnego jest wszczynana publikacją ogłoszenia o zamówieniu, w którym zamawiający określa swoje zapotrzebowanie. Podane informacje muszą być na tyle precyzyjne, by umożliwić wykonawcom ustalenie charakteru oraz zakresu wymaganego rozwiązania.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. 631 pytań i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Celem wprowadzenia partnerstwa innowacyjnego jest zachęcanie zamawiających do angażowania zamówień publicznych w rozwój europejskiej polityki innowacji. Ważne jest zatem, by ten nowy tryb rzeczywiście zwiększył zainteresowanie zamawiających rozwojem innowacyjnej gospodarki.

Powyższy artykuł zawiera fragmenty publikacji autorstwa Agnieszki Gilowskiej, prawnika w zespole zamówień publicznych kancelarii Dentons, opublikowanej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: www.rp.pl