Parada jest okazją do zaprezentowania się wszystkich gmin z województwa, a także okazją do integracji środowisk twórczych z całego regionu - powiedział na konferencji prasowej w Białymstoku członek zarządu województwa podlaskiego oraz pomysłodawca wydarzenia Jacek Piorunek.
Dodał, że to pierwsze tego typu wydarzenie w województwie.
W paradzie uczestniczyć będą m.in. zespoły folklorystyczne: taneczne i śpiewacze, orkiestry, grupy rekonstrukcyjne, mażoretki,czyli dziewczęta w strojach zawierających elementy umundurowania galowego różnych formacji, orszaki konne, ale też sportowcy, harcerze czy rzemieślnicy rękodzieła ludowego. W sumie ma być 140 podmiotów ze wszystkich powiatów województwa: białostockiego, suwalskiego i łomżyńskiego.
Piorunek podkreślił, że zależało mu na pokazaniu wielokulturowości regionu, dlatego w orszaku uczestniczyć będą też zespoły reprezentujące mniejszości narodowe i etniczne, które żyją w Podlaskiem. Zaprezentują się m.in. Ukraińcy, Tatarzy i Romowie.
Parada wyruszy sprzed budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, po czym przejdzie główną ulicą w mieście, ul. Lipową do Rynku Kościuszki. Na rozstawionej tam scenie odtworzona zostanie ceremonia wręczenia aktu utworzenia województwa podlaskiego, po czym odbędzie się koncert galowy z udziałem zespołów i grup tanecznych z regionu.
Organizatorami parady są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Impreza została sfinansowana ze środków unijnych w wysokości 400 tys. zł.
W ramach obchodów 500-lecia województwa podlaskiego odbędzie się również m.in. konwent marszałków oraz gala Podlaskiej Marki Roku - konkursu na najlepszy produkt i inicjatywę w regionie.