Komisarz   wyborczy   wykonuje   ustawowe zadania  i  czynności  wyborcze na obszarze  powiatów  i  gmin  w  tych  powiatach oraz  miast  na  prawach  powiatu zgodnie z właściwością terytorialną, określoną w wykazie poniżej.

Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Komisarze wyborczy współdziałają z wojewodą w sprawach z zakresu stwierdzania przez rady gmin wygaśnięcia  mandatu  radnego,  wójta  (burmistrza,  prezydenta  miasta).

Współpracują też z urzędnikami  wyborczymi oraz właściwymi  organami  JST w sprawach m.in.   urządzenia i wyposażenia lokali wyborczych, w tym służących do transmisji lub rejestrowania obrazu i dźwięku, dostarczenia kart do głosowania i nakładek czy szkolenia obwodowych komisji wyborczych.
Komisarze będą też informować szefa Krajowego Biura Wyborczego o niewykonywaniu  lub  nierzetelnym  wykonywaniu  zadań  przez  urzędników wyborczych.

Komisarz, zgodnie z prawem, zapewnia wyborcom informację o stanie rejestru wyborców prowadzonego w gminach i zasadach wpisywania wyborców do rejestru.

Jak już informowaliśmy, chętni chcący zostać komisarzami wyborczymi, mogą zgłaszać się w rekrutacji MSWiA, szczegóły podaliśmy tutaj Trwa nabór na komisarzy wyborczych.

Spośród osób, które przejdą proces, minister spraw wewnętrznych i administracji przedstawi PKW kandydatów, z których Komisja powoła nowych komisarzy wyborczych w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy.


Zobacz też:
Wykaz komisarzy wyborczych, ich siedzib oraz powiatów i miast na prawach powiatu wchodzących w zakres ich właściwości terytorialnej
 

Kodeks postępowania administracyjnego. Ordynacja podatkowa. Samorządowe,

Kodeks postępowania administracyjnego. Ordynacja podatkowa>>