"Przekazujemy mieszkańcom Inowrocławia oraz miłym i życzliwym naszym gościom, kuracjuszom i turystom obiekt nieprzeciętny, oczekiwany, potrzebny w rozwoju uzdrowiskowo-sanatoryjnej funkcji miasta" - powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Kompleks składa się z basenu rekreacyjnego z rozsuwanym dachem, parterowego budynku mieszczącego mniejsze, przeznaczone do rehabilitacji niecki z wodą, oraz miejsca do wypoczynku, szatnie, toalety, przebieralnie i natryski, a także z boisk do gier zespołowych, kręgielni i niewielkiego parkingu. Powierzchnia lustra wody w basenie ma 176 metrów kwadratowych.
W Inowrocławskiej Termie wykorzystywana jest woda z odwiertu wykonanego do głębokości 491 m, która zakwalifikowana została jako mineralna woda lecznicza chlorkowo-sodowa, z siarczkami i jodami, termalna. Jak podkreślają specjaliści, kąpiel w takiej wodzie ułatwia rozszerzanie się porów skóry oraz stymuluje proces wymiany jonowej między ciałem człowieka a roztworem kąpielowym.
Jednocześnie organizm opuszczają toksyny i wchłaniane są znajdujące się w solance minerały. Kąpiele solankowe pomagają w leczeniu: chorób narządów ruchu, chorób związanych z zaburzeniami krążenia i obniżoną odpornością oraz chorób neurologicznych i dermatologicznych.
Obiekt powstał, jako część większego przedsięwzięcia, realizowanego przez władze Inowrocławia, polegającego na rewitalizacji i rozwoju uzdrowiskowej części miasta. Całkowita wartość inwestycji, na którą składają się także rozbudowa i odnowienie Parku Solankowego, to 27,5 mln zł. Sama terma kosztowała 6,5 mln złotych, z czego blisko 4 mln zł to wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Kompleks termalny jest kolejną uzdrowiskową inwestycją Inowrocławia. W grudniu ubiegłego roku otworzyła swoje podwoje pijalnia wód mineralnych w sanatorium Przy Tężni, a całość rewitalizacji inowrocławskich Solanek została w 2011 roku uznana za jedną z najlepszych tego typu realizacji w kraju.