Alicja Smagała, zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie, wyjaśniła zasady na jakich opiera się kontrola RIO nad gminami w zakresie z zapewnienia średnich płac nauczycielom.

Jak informuje ekspert, na RIO spoczywa obowiązek przeprowadzenia kontroli jednostek samorządu terytorialnego pod kątem osiągnięcia w nich wymaganego przepisami średniego wynagrodzenia nauczycieli. Badając nadesłane przez samorządy sprawozdania RIO uwzględnia m. in. prawidłowość ustalenia średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli i kwoty faktycznie poniesionych wydatków na wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli. Opierając się na średnich płacach określonych w Karcie Nauczyciela RIO bada całkowite wydatki na pensje nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Odnosząc się do kwestii kontroli pensji poszczególnych nauczycieli, zastępca prezesa RIO podzieliła te działania ze względu na ich charakter. Pierwsze to kontrole obligatoryjne, przeprowadzane w każdej gminie przynajmniej raz na cztery lata, podczas których próbę nauczycieli bada się pod kątem wysokości ich wynagrodzenia i prawidłowości ich ustalenia. Drugi rodzaj kontroli przeprowadzany jest doraźnie, impulsem do takich czynności są skargi bądź informacje o naruszeniach przepisów w tym zakresie.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 5 maja 2010 r.