WSA odmówił wstrzymania wykonania decyzji starosty zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku gospodarczego na działce, w sprawie ze skargi na decyzję głównego inspektora nadzoru budowlanego w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Skarżący wniósł zażalenie na powyższe postanowienie.

WSA uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, stwierdzając, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się tego wyroku.

NSA rozpoznając skargę stwierdził, iż wstrzymanie wykonania aktu lub czynności upada w razie wydania przez sąd orzeczenia kończącego postępowanie w pierwszej instancji. (art. 61 § 6 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi . Rozpoznawanie wniosku o wstrzymanie wykonania aktu, skierowanego do sądu pierwszej instancji, jest bezprzedmiotowe po wydaniu przez ten sąd orzeczenia kończącego postępowanie sądowe. W konsekwencji, po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, bezprzedmiotowe staje się też rozpoznanie zażalenia na postanowienie w przedmiocie wstrzymania aktu lub czynności.

Zażalenie skarżącego na postanowienie odmawiające wstrzymanie wykonania decyzji zostało przedstawione do rozpoznania Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu po wydaniu wyroku przez Sąd pierwszej instancji. Okoliczność ta czyni bezprzedmiotowym postępowanie toczące się na skutek zażalenia.

Przydatne materiały:
Ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.)