Gmina sprzedaje działki rolne z warunkami zabudowy.
Czy powinna w świetle obowiązujących przepisów odprowadzić VAT?
Odpowiedź
W mojej opinii powinna Gmina powinna odprowadzić podatek VAT.
Uzasadnienie
Sprzedaż gruntu, jako odpłatna dostawa towaru, jest czynnością, która podlega opodatkowaniu VAT zasadniczo według stawki 23% (w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.). Jednak – jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) , w pewnych sytuacjach dostawa gruntu może korzystać ze zwolnienia w opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z przywołanym przepisem, zwolnieniem jest objęta dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Aby więc dostawa nieruchomości gruntowej skorzystała ze zwolnienia:
1) musi być niezabudowana oraz
2) nie może być terenem budowlanym lub przeznaczonym pod zabudowę.
O przeznaczeniu nieruchomości gruntowej stanowią akty prawa miejscowego (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego), a w przypadku ich braku – inne akty ustanowione przez właściwe organy (studium uwarunkowań oraz decyzja o warunkach zabudowy), natomiast w przypadku braku wyżej wskazanych dokumentów – ewidencja gruntów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż działka posiada warunki zabudowy, zatem jej sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowisko takie potwierdził również NSA w wyroku I FPS 8/10. Z wydanego wyroku wynika, iż jedynie w sytuacji gdy nie ma planu miejscowego i nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia od podatku VAT.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)
Opodatkowanie podatkiem VAT gminnej sprzedaży działek rolnych
Czy dokonywana przez gminę sprzedaż działek rolnych podlega opodatkowaniu VAT?