Właściciel posesji zawnioskował o wycinkę drzew rosnących na własnej nieruchomości. Wnioskodawca jest osobą fizyczną. Jednak na wskazanej posesji stoi budynek, w którym żona wnioskodawcy prowadzi sklep.

Czy zatem wycinkę drzew należy potraktować jako związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i naliczyć opłatę za usunięcie drzew, przy założeniu, że cały wskazany budynek jest przeznaczony pod działalność gospodarczą?

Czy gdyby w tym samym budynku jedno z pomieszczeń przeznaczono na cele mieszkalne, miałoby to znaczenie w kwestii wycinki?

Odpowiedź

Odpowiedź na pytanie, czy naliczyć opłatę za usunięcie drzewa na terenie nieruchomości będącej przedmiotem własności osoby fizycznej, która na tej nieruchomości, w obiekcie budowlanym prowadzi działalność gospodarczą jednocześnie w niej zamieszkując, czy nie naliczyć opłaty, zależy od przyczyn usunięcia drzewa, jakie podaje wnioskodawca, a także od kwestii, czy wnioskodawcę zaliczy się do kręgu osób fizycznych, czy przedsiębiorców. Zaliczenie wnioskodawcy do przedsiębiorców także nie przesądza obowiązku naliczenia opłaty, albowiem przyczyna usunięcia drzewa może skutkować zwolnieniem z opłaty, np. gdy drzewo obumarło i nie rokuje szans na przeżycie.

Jeśli wnioskodawca składa wniosek jako przedsiębiorca, to nie może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody .

Art. 86 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody wprowadza wyjątki od obowiązku uiszczenia opłat za usunięcie drzew. Wskazane sytuacje należy interpretować ściśle. Należy przy tym podkreślić, że fakt zwolnienia z opłaty nie musi się automatycznie wiązać z uzyskaniem zezwolenia na ich wycięcie. Oznacza to, że wycięcie drzewa bez zezwolenia pociąga za sobą karę administracyjną. Tak więc usunięcie drzewa spróchniałego lub obumarłego bez uprzedniego zezwolenia skutkuje również nałożeniem kary.

Organ nie ma możliwości nałożenia opłaty, jeżeli wycinka obejmuje drzewa lub krzewy, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. w związku z budową studni, rozbudową domu, budową przydomowej oczyszczalni ścieków), jeśli jednocześnie mieszka w budynku i prowadzi w nim działalność gospodarczą. Jeśli natomiast wnioskodawca chce usunąć drzewo, bo planuje w tym miejscu budowę małego parkingu dla klientów, to opłatę naliczyć trzeba.

Przedsiębiorca nie może uzyskać zwolnienia z opłaty, o którym mowa w art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody , albowiem podmiot inny niż osoba fizyczna z tego zwolnienia nie może skorzystać niezależnie od tego, czy usuwa drzewo na cele związane z działalnością gospodarczą, czy niezwiązane z nią.

Brak jest informacji, czy wnioskodawca jest wyłącznym właścicielem nieruchomości, czy też stanowi ona przedmiot należący do wspólności ustawowej. Jeśli drzewo rośnie na terenie należącym do majątku wspólnego, to wniosek o usunięcie drzew powinni złożyć oboje małżonkowie, chyba że drugi małżonek posiada pełnomocnictwo do działania w imieniu i na rzecz drugiego małżonka, a wtedy do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo. Jeśli usunięcie drzewa związane jest z prowadzoną przez małżonkę (współwłaścicielkę nieruchomości) działalnością gospodarczą, to opłatę naliczyć trzeba. Wynikać to będzie z uzasadnienia treści wniosku.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)