Jeżeli tak to co będzie podstawą do rozliczenia kosztów pobytu dziecka w przedszkolu?
 
Czy obie gminy muszą podjąć uchwałę w tej sprawie, a potem zawrzeć porozumienie, czy może to być tylko umowa zawarta pomiędzy gminami, czy też wystarczy wyłącznie nota obciążeniowa wystawiona przez przedszkole lub gminę?

Odpowiedź

Gmina nie ma obowiązku ponoszenia takich kosztów. Może jednak to uczynić na podstawie uchwały rady gminy.

Uzasadnienie

Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym gminy. Stosownie do zapisu art. 14a ust. 1 ustawy o systemie oświaty , rada gminy ustala sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Przepisy ustawy o systemie oświaty nie zawierają żadnych uregulowań co do wzajemnego ponoszenia kosztów pomiędzy gminami, w sytuacji gdy do przedszkola uczęszcza dziecko niebędące mieszkańcem gminy. Problem zamieszkiwania na terenie danej gminy ma swoje źródło przede wszystkim w kwestiach finansowych. Na dziecko uczęszczające do przedszkola czy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie przysługuje bowiem subwencja oświatowa. W związku z tym całkowity ciężar utrzymania przedszkoli spoczywa na gminie. Dlatego też w większości przypadków warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola jest zamieszkiwanie na terenie danej gminy. Od uznania gminy zależy więc, czy znajdzie na swoim terenie miejsce dla dziecka niebędącego jej mieszkańcem czy też nie.
Uważam również, że w sytuacji przyjęcia dzieci spoza obszaru gminy, gmina może (choć nie musi) domagać się pokrycia kosztów związanych z pobytem dzieci w tym przedszkolu. Myślę, że samo wystawienie noty obciążeniowej nie jest wystarczające – z uwagi na brak podstaw do jej wystawienia (nie wynika to bezpośrednio z przepisów, tak jak np. w przedszkolach niepublicznych). Stosownie do zapisu art. 216 ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych , wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być przeznaczone na zadania przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego do realizacji w drodze umowy lub porozumienia. Ponadto na podstawie zapisu art. 74 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym gminy mogą zawierać porozumienia międzygminne w sprawie powierzenia jednej z nich określonych przez nie zadań publicznych. Na podstawie podjętych uchwał, zainteresowane gminy powinny zawrzeć porozumienie określające szczegółowe warunki refundacji kosztów. Porozumienie zaś stanowić będzie podstawę do wystawienia noty obciążeniowej.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)