Czy zasięgnięcie opinii organu prowadzącego w sprawie powołania wicedyrektora musi być poprzedzone zasięgnięciem opinii rady pedagogicznej w tej sprawie, czy też mogą to być opinie udzielone niezależnie od siebie?

Odpowiedź

W sytuacji, gdy w szkole jest utworzone stanowisko wicedyrektora, co jest warunkiem koniecznym do jego powierzenia, istnieje obowiązek ustawowy zasięgnięcia opinii organu prowadzącego, rady szkoły i rady pedagogicznej. Opinie, o których mowa są od siebie niezależne w treści i w czasie. Istotny jest natomiast termin ich uzyskania: przed powierzeniem stanowiska. Opinie wymienionych organów są niewiążące. Opinia taka dotyczy imiennej kandydatury na stanowisko, które zostało utworzone w szkole za zgodą organu prowadzącego. Powierzenia stanowiska dokonuje dyrektor szkoły.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 37 ust. 1 ustawy o systemie oświaty , w szkole, w której zgodnie ze statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora, powierzenia tych stanowisk dokonuje dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej. Opinia organów wymienionych w przepisie art. 37 ust. 1 ustawy o systemie oświaty jest niewiążąca (zob. A. Dubrownik, glosa do uchwały SN z dnia 5 maja 1993 r., I PZP 15/93, OSP 1994, z. 6, poz. 120, s. 307). Obowiązkiem ustawowym jest jej uzyskanie. Dotyczy ona imiennej kandydatury na stanowisko, które zostało już utworzone. Naruszeniem przepisów art. 34b u.s.o. może być nawet wskazywanie dyrektorowi szkoły, kto ma zajmować stanowisko wicedyrektora. Jak wyjaśniono w orzecznictwie, przepisy ustawy nie dają organowi prowadzącemu prawa kształtowania polityki kadrowej w szkole i dokonywania - względem osób zatrudnianych w szkole - czynności prawnych z zakresu prawa pracy (por. wyrok NSA z dnia 24 listopada 1999 r., II SA 1735/99, PPR 2000, nr 4, s. 37 nast.). Podobnie, jak innych wymienionych organów, prawem organu prowadzącego jest wyrażenie swojej opinii.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)