Z dniem 17 grudnia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz.U. poz. 2016). Rozporządzenie określa wymagania, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, częstotliwość pobierania próbek wody na pływalniach, metodyki referencyjne analiz i sposób oceny, czy woda ta odpowiada wymaganym warunkom oraz sposób informowania ludności o jakości wody na pływalniach. Przepisy rozporządzenia nie znajdą zastosowania do pływalni, w których niecki basenowe są napełniane wodami o właściwościach leczniczych, dla których warunki i wymagania sanitarne określają odrębne przepisy.

Zgodnie z nowymi przepisami oceny jakości wody doprowadzanej na pływalnię, w zakresie wymagań mikrobiologicznych i fizykochemicznych określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, dokonuje zarządzający pływalnią, jeżeli woda nie jest doprowadzana z systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę realizowanego przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 139, ze zm.).

Ocena jakości wody na pływalni powinna zostać dokonana na podstawie bieżącej obserwacji wody, systematycznego i udokumentowanego nadzoru pracy urządzeń oraz rejestrowania wyników pomiaru jakości wody na pływalni, jak również na podstawie systematycznych i udokumentowanych badań jakości wody. Właściwy państwowy inspektor sanitarny obowiązany jest natomiast do dokonania zbiorczej rocznej oceny jakości wody, poprzez analizę: parametrów jakości wody na pływalni, wyników badań wody wykonanych przez zarządzającego pływalnią, zakresu i częstotliwości wykonywania tych badań oraz zastosowanych metodyk referencyjnych analiz, jak również wyników badań wody na pływalni wykonywanych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego przed wydaniem oceny.

Zgodnie z nowymi przepisami zarządzający pływalnią obowiązany jest informować ludność o jakości wody na pływalni w swoim obiekcie poprzez komunikat zawierający stosowną informację (zakres tej informacji określa rozporządzenie). Komunikat powinien zostać zamieszczony na tablicy informacyjnej w obiekcie oraz na stronie internetowej, jeśli zarządzający taką prowadzi.

W załączniku nr 3 do rozporządzenia określona została częstotliwość pobierania próbek wody na pływalniach. Natomiast w załączniku nr 4 określone zostały metodyki referencyjne analiz. W części A załącznika nr 4 wskazano parametry mikrobiologiczne, dla których określono metody analizy, natomiast w części B parametry chemiczne, dla których określono charakterystykę wykonania analizy.

Przepis przejściowy przewiduje 6-miesięczny termin na dostosowanie się przez zarządzających pływalniami do wymogów zawartych w rozporządzeniu.