W przepisie tym ustawodawca wskazał, że zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień zawsze wtedy, gdy cena oferty wydaje się zamawiającemu rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia.
Nowy ciężar dowodu ws. rażąco niskiej ceny >>
Jako przykład, kiedy cena powinna budzić wątpliwości zamawiającego, ustawodawca podał dwie sytuacje:
a) gdy jest niższa o 30 proc. od wartości zamówienia lub
b) gdy cena jest niższa o 30 proc. od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.
W tych dwóch wypadkach zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawców, ale mogą istnieć też takie sytuacje uzasadnione specyfiką zamówienia, że wątpliwości powinny u zamawiającego budzić również ceny wyższe niż 30 proc. od wartości szacunkowej czy średniej arytmetycznej ofert, wówczas również zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawcę do wyjaśnień.
Zamawiający zwraca się o wyjaśnienia ws. rażąco niskiej ceny >>
W żadnym przepisie ustawy p.z.p. ustawodawca nie zawarł regulacji nakazującej odrzucić z postępowania wykonawcę, którego cena spełnia przesłankę ceny niższej o 30% od wartości zamówienia, jak i od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. Brak jest także ustawowego rozwiązania zakazującego odrzucić ofertę wykonawcy w sytuacji, gdy tylko jeden z przypadków podanych w art. 90 ust. 1 p.z.p. się ziścił.
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 czerwca 2015 r., KIO 858/15
Źródło: www.uzp.gov.pl