Kto podejmuje postępowanie administracyjne, skoro w ramach odzysku odpadu o kodzie 17 05 04 gleba i ziemia w tym kamienie, w celu rekultywacji wyrobiska nawiózł ziemie zanieczyszczoną metalami ciężkimi, co po badaniach okazało się, że zostały przekroczone dopuszczalne standardy jakości gleby (przekroczenia w grupie C nieznaczne, ale rekultywacja w kierunku rolno-wodnym)? Starosta wezwał do zaniechania naruszeń, co zostało wykonane (bo odzysk zakończono dwa miesiące wcześniej), natomiast burmistrz nakazał wywiezienie, niektórych innych odpadów (m.in. szmat, kości, szkła). Obecnie już została zakończona rekultywacja (ale nie odebrana przez starostę w związku z wyżej wskazaną sytuacja).
Kto ma podjąć działania w takiej sytuacji - czy starosta wydający zezwolenie na odzysk (tzn. cofnąć zezwolenie, ale już nie jest prowadzona działalność odzysku, bo jest dokonana rekultywacja)?
Co oznacza art. 30 ust. 1 ustawy o odpadach – tzn. wywieźć 30 000 ton ziemi (nawet nie wiadomo, które były skażone), a może to jest kompetencja innego organu?
Odpowiedź:
Na podstawie art. 30 ustawy o odpadach , jeżeli posiadacz odpadów, który uzyskał zezwolenie na odzysk, unieszkodliwiania, zbierania odpadów, lub prowadzący transport odpadów, narusza przepisy ustawy lub działa niezgodnie z wydanym zezwoleniem, właściwy organ wzywa go do niezwłocznego zaniechania naruszeń. Jeżeli posiadacz odpadów, mimo powyższego wezwania, nadal narusza przepisy ustawy lub działa niezgodnie z wydanym zezwoleniem, właściwy organ cofa to zezwolenie w drodze decyzji bez odszkodowania. Cofnięcie takiego zezwolenia powoduje wstrzymanie działalności objętej tym zezwoleniem.
Decyzji o cofnięciu zezwolenia właściwy organ może nadać rygor natychmiastowej wykonalności, uwzględniając potrzebę bezpiecznego dla środowiska zakończenia działalności. Posiadacz odpadów, pomimo wstrzymania prowadzonej działalności, jest obowiązany do usunięcia jej skutków na własny koszt.
Powyższe postępowanie w sprawie wydania decyzji wszczyna się z urzędu.
Kopię wydanej decyzji RDOŚ lub starosta przekazuje marszałkowi województwa, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta właściwemu ze względu na miejsce zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, a w przypadku transportu odpadów – właściwemu ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania transportującego odpady.
Warto zwrócić uwagę na treść art. 79b ust. 2 pkt 5, art. 79d ust. 1 ustawy o odpadach oraz art. 4 pkt 18 i art. 22 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.) .
Zatem, jeżeli w ocenie właściwego organu spełniona jest definicja rekultywacji, określona powyżej – to można uznać ją za zakończoną.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze zm.)
Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.)
Odzysk odpadu o kodzie 17 05 04 gleba i ziemia – organ właściwy
Jaki organ będzie właściwy do przeprowadzenia postępowania w sprawie odzysku odpadu o kodzie 17 05 04 gleba i ziemia, w tym kamienie, w celu rekultywacji wyrobiska?