Sąd Okręgowy uwzględnił skargę Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych oraz zmienił wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 31 października 2012 r. (KIO 2115/12, KIO 2129/12) w zaskarżonej części i oddalił odwołanie wykonawcy, domagającego się m.in. nakazania zamawiającemu odrzucenia oferty wykonawcy sklasyfikowanej na pozycji drugiej pod względem ustanowionych przez zamawiającego kryteriów oceny ofert.
Zdaniem Sądu, Izba błędnie uwzględniła odwołanie wykonawcy, zarzucającego zamawiającemu m.in. zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy sklasyfikowanej na pozycji drugiej w rankingu złożonych ofert. Izba uznała, iż rozpoznanie tego zarzutu ma wpływ na wynik postępowania, mimo że oferta, której dotyczył zarzut, została sklasyfikowana na pozycji drugiej pod względem ustanowionych przez zamawiającego kryteriów oceny ofert i pomimo, że w wyniku rozstrzygnięcia odwołań wybór oferty najkorzystniejszej pozostawał wciąż ten sam. W takim stanie rzeczy Izba nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i powtórne dokonanie czynności badania i oceny ofert oraz odrzucenie oferty zajmującej pozycję drugą w rankingu złożonych ofert.
Prezes UZP zarzucił wyrokowi KIO naruszenie przepisów postępowania, tj. art. 192 ust. 2 p.z.p. poprzez bezzasadne uwzględnienie odwołania, pomimo iż zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy sklasyfikowanej na pozycji drugiej w rankingu złożonych ofert nie miało ani nie mogło mieć wpływu na wynik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, gdyż naruszenie to nie miało wpływu na wybór oferty najkorzystniejszej w prowadzonym postępowaniu. Sąd Okręgowy w Warszawie zmienił powyższy wyrok w zaskarżonej części.
Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 4 marca 2013 r. (V Ca 3270/12).