Prezydent miasta w zarządzeniu odstąpił od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Właściciele lokalu zaskarżyli zarządzenie do sądu administracyjnego. Uznali, iż narusza ono ich interes prawny, pozbawia ich bowiem ustawowego prawa do zwolnienia.
W odpowiedzi prezydent wyjaśnił, iż charakter dochodzonego roszczenia posiada wymiar stricte cywilny i nie podlega kontroli sądowoadministracyjnej.
WSA przyznał rację prezydentowi miasta.
Sąd zwrócił uwagę, iż wierzytelność, której zwrotu od skarżących domaga się gmina, wynika ze stosunku prawnego, jaki w związku z zawarciem umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego i udzieleniem bonifikaty od ceny sprzedaży, łączy gminę z nabywcami tego lokalu – skarżącymi.
Sprawa dotycząca zwrotu bonifikaty jak również odmowy wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego jest zatem, zgodnie z definicją zawartą w art. 1 k.p.c., sprawą cywilną
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Sąd uznał, iż zarządzenie prezydenta miasta dotyczące odstąpienia od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, nie jest aktem podjętym przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej.
Sprawą z zakresu administracji publicznej jest akt administracyjny skierowany do mieszkańców gminy, zawierający przepisy powszechnie obowiązujące.
Nie mieszczą się w tym pojęciu sprawy indywidualne rozstrzygane w konkretnych sprawach w drodze aktów administracyjnych, dotyczące imiennie oznaczonego adresata, w tym wywołujące dla niego skutki w sferze cywilnoprawnej – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Gdańsku z 7 lipca 2016 r., sygn. akt II SA/Gd 276/16, nieprawomocne