PINB na podstawie art. 81c ust. 2 pr. bud. nakazał dostarczenie ekspertyzy technicznej. Strona po upływie terminu wyznaczonego do przedłożenia ekspertyzy złożyła wniosek o "anulowanie" postanowienia.

W jaki sposób należy rozpatrywać ten wniosek?

Czy wymagane jest wydanie aktu administracyjnego?

PINB nadal podtrzymuje konieczność przedłożenia ekspertyzy.

Odpowiedź

Jeżeli przez adresata postanowienia o nałożeniu obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej obiektu budowlanego złożony został wniosek o jego anulowanie, organ może zwykłym pismem poinformować tę osobę o braku zasadności takiego żądania. Ze względu na dowodowy charakter tego postanowienia organ może również wydać postanowienie o odmowie jego uchylenia, przy założeniu, że będzie to postanowienie niezaskarżalne (nie przysługuje na nie zażalenie).

Uzasadnienie

W orzecznictwie zwraca się uwagę, że wydawane w trybie art. 81c ust. 2 Prawa budowlanego - dalej pr. bud. postanowienie nakładające obowiązek dostarczenia ekspertyzy technicznej obiektu budowlanego, ma charakter dowodowy i może być częścią innego postępowania prowadzonego na podstawie przepisów Prawa budowlanego lub częścią postępowania kontrolnego, mającego na celu ustalenie stanu faktycznego uzasadniającego wszczęcie takiego postępowania. Jeżeli zatem ma ono charakter dowodowy, organ może raczej swobodnie uchylać je lub zmieniać, a instrumentem prawnym w tym zakresie będzie art. 77 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. W myśl tego przepisu - Organ może w każdym stadium postępowania zmienić, uzupełnić lub uchylić swoje postanowienie dotyczące przeprowadzenia dowodu. Organ zatem z urzędu - w celu odstąpienia od nakazu wykonania wydanego przez siebie ostatecznego postanowienia (art. 81c pr. bud. ), może je uchylić. Z kolei złożony przez adresata tego postanowienia (ostatecznego) wniosek strony o jego anulowanie nie wymaga wydania odrębnego postanowienia i wystarczającym byłoby zwykłe pismo informujące tę osobę ponownie o obowiązkach z tego postanowienia wynikających, a w szczególności o wynikającej z art. 81 ust. 4 pr. bud. kompetencji organu nadzoru budowlanego do zlecenia wykonania tych ocen lub ekspertyz albo wykonania dodatkowych ocen lub ekspertyz na koszt osoby zobowiązanej do ich dostarczenia, w razie niedostarczenia w wyznaczonym terminie żądanych ocen lub ekspertyz albo w razie dostarczenia ocen lub ekspertyz, które niedostatecznie wyjaśniają sprawę będącą ich przedmiotem. Jeżeli natomiast organ wydałby niezaskarżalne postanowienie o odmowie uchylenia postanowienia nakładającego obowiązek przedłożenia ekspertyzy, z pewnością nie będzie to uchybienie formalne. Istotne jest, że na takie postanowienie nie przysługuje zażalenie, ponieważ skoro ma ono charakter dowodowy, do jego uchylenia należy stosować odpowiednio art. 77 k.p.a. , który nie przewiduje możliwości składania środka zaskarżenia.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)