Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.
Odpowiedź
Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2012 r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1129) – dalej r.o.s., oddziały sportowe mogą być tworzone w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży.
W oddziale sportowym jest prowadzone szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu, dla co najmniej 20 uczniów w oddziale (§ 1 ust. 2 r.o.s.).
Prowadzenie szkolenia w trzech kolejnych klasach szkoły danego typu oznacza, że organ prowadzący szkołę powinien zapewnić prowadzenie tego szkolenia przez trzy kolejne klasy szkoły danego typu. Na przykład: w szkole podstawowej – przynajmniej od klasy IV do klasy VI, w gimnazjum – od klasy I do klasy III, w zasadniczej szkole zawodowej – od klasy I do klasy III, w liceum ogólnokształcącym – od klasy I do klasy III, w technikum – przynajmniej od klasy I do klasy III lub od klasy II do klasy IV. Zatem w akcie założycielskim szkoły oraz jej statucie powinny być zawarte postanowienia, że oddziały sportowe prowadzone są w jednym lub kilku sportach np. od klasy I do klasy III.
Wobec powyższego na szkole nie ciąży obowiązek utworzenia trzech kolejnych klas oddziałów sportowych w roku przekształcenia szkoły polegającego na dodaniu oddziałów sportowych.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.