Sieć sklepów posiada pojemniki do selektywnego magazynowania odpadów opakowaniowych, tj. papieru i tektury oraz plastiku. Wytworzone odpady są klasyfikowane pod kodami 15 01 01 i 15 01 02. Sklepy znajdują się na terenach gmin, które nie przejęły obowiązków gospodarowania odpadami komunalnymi od firm (odbierają je tylko od osób fizycznych). Firmy muszą je zagospodarowywać we własnym zakresie na podstawie odrębnych umów.
Czy odpady ze sklepów można traktować jako odpady komunalne, pomimo ich dużej ilości? Czy w konsekwencji można przekazywać te odpady firmom posiadającym jedynie wpis do rejestru działalności regulowanej? Czy odpady te można przekazać tym firmom odpłatnie (firma posiadająca wpis płaci firmie przekazującej odpady)? Czy należy wtedy wystawiać KPO na kody 15 01 01 i 15 01 02 i prowadzić ewidencję odpadów?
Czy może sklepy powinny przekazywać wytworzone odpady opakowaniowe do podmiotów posiadających wpisy do rejestru działalności regulowanej, jako odpady komunalne, ale nieodpłatnie i bez wystawiania karty przekazania odpadów (czyli bez prowadzenia KEO i uwzględniania tych odpadach w sprawozdaniu o odpadach)?
A może odpady 15 01 01 i 15 01 02 wytworzone w sklepach nie są odpadami komunalnymi i w konsekwencji powinny być przekazywane do firm posiadających zezwolenie na zbieranielub przetwarzanie odpadów pod kodami 15 01 01 i 15 01 02 za pośrednictwem KPO?
Odpowiedź:
W mojej ocenie, selektywnie zebrane odpady opakowaniowe, także wytwarzane w dużej ilości, mogą być przekazywane zarówno przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne, jak i przedsiębiorcy gospodarującemu odpadami na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., tj. pozwoleń na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. W pierwszym przypadku odbiór odpadów regulują zasady ustalone przez ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1399) - dalej u.u.c.p.g. - na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne i za odbiór ten płaci wytwórca odpadów. Akt u.u.c.p.g. nie przewiduje sytuacji, w której przedsiębiorca odbierający odpady komunalne płaci za te odpady wytwórcy. Stąd ta forma pozbywania się odpadów jest nieopłacalna do podmiotu prowadzącego sieć placówek handlowych.
Przekazując odpady opakowaniowe jako odpady komunalne wytwórca tych odpadów nie wystawia KPO.
Za odpady opakowaniowe wytwórca odpadów może uzyskać opłatę od przedsiębiorcy prowadzącego działalność na podstawie u.o. Wtedy jednak wytwórca odpadów musi dla nich założyć kartę ewidencji odpadów, zaś odpady musi przekazywać na podstawie KPO.