W dotychczasowym stanie prawnym wynikającym z postanowień art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r., poz. 2134 z późn. zm.) usunięcie drzew lub krzewów co do zasady musiało być poprzedzone uzyskaniem zezwolenia wydanego przez właściwy organ administracji. Katalog wyjątków od tej zasady był zaś określony bezpośrednio w art. 83 f ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody. Jeden z nich wynikający z art. 83f ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody ograniczone był obwodem pnia drzewa. Rozwiązanie to zostało wprowadzone do polskiego systemu ochrony przyrody przez ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1045) która w omawianym zakresie weszły w życie z dniem 28 sierpnia 2015 r.. Następnie zmodyfikowała je ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz.U. z 2016 r. , poz. 2249) podnosząc wymiary obwodów drzew zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia.
Z chwilą wprowadzenia jako kryterium zwalniającego z obowiązku uzyskania zezwolenia obwodów drzew pojawiła się jednak wątpliwość w jaki sposób ma być on mierzony w przypadku drzew wielopniowych. Wątpliwe było i jest, czy obowiązek uzyskania zezwolenia będzie występował wówczas, gdy każdy z pni będzie przekraczał minimalne wielkości skutkujące koniecznością uzyskania zezwolenia. Czy do tego aby zachodziła konieczność uzyskania zezwolenia niezbędne jest aby obwód chociaż jednego z pni przekraczał minimalne wielkości wynikające z przepisów prawa, czy też może do tego aby zachodziła konieczność uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa wystarczy aby suma obwodów wszystkich pni przekraczała obwód wymagający uzyskania zezwolenia.
Problem ten jest niezwykle istotny, gdyż usunięcie drzew bez uzyskania zezwolenia w sytuacji, gdy jest ono wymagane skutkować będzie wymierzeniem kary pieniężnej na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia. Jednocześnie w mediach pojawiły się zapowiedzi wprowadzenia kolejnych zmian w zakresie zwolnień z obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew.
Dlatego też wydaje się, że warto omówić zasygnalizowany problem zarówno z punktu widzenia stosowania aktualnych rozwiązań jak i ewentualnych zmian, które mogą być wprowadzone.
Pełna treść artykułu pt. „Wielkość drzewa wpływa na obowiązek uzyskania zezwolenia na jego usuniecie” dostępna jest w serwisie ABC Środowisko>>>