Pytanie:
Zgodnie cz. I ust. 9a, 9b, 9c ustawy o opłacie skarbowej przyjęcie zgłoszenia, od którego właściwy organ nie wniósł sprzeciwu podlega opłacie skarbowej.
Kiedy powstaje obowiązek opłaty skarbowej?
Czy z chwilą dokonania zgłoszenia (art. 6 u.o.s.), choć nie wiadomo czy organ nie wniesie sprzeciwu, czy po 30 dniach od dnia doręczenia zgłoszenia (po przyjęciu zgłoszenia), jeżeli organ nie wniósł sprzeciwy w tym terminie?
Odpowiedź:
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą dokonania zgłoszenia.
Uzasadnienie:
Powstanie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od dokonania czynności urzędowej powiązane zostało z dokonaniem zgłoszenia – zob. art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2008 r. o opłacie skarbowej – dalej u.o.s. Zgodnie z art. 6 ust. 2 u.o.s. opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty.Nie ulega zatem wątpliwości, że wpłata opłaty skarbowej powinna nastąpić z chwilą dokonania zgłoszenia zamiaru wykonywania robót budowlanych właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Natomiast załącznik do u.o.s. określając przedmiot opłaty skarbowej i jej stawki nie rozstrzyga o chwili powstania obowiązku zapłaty opłaty skarbowej. Przedmiotem opłaty skarbowej jest przyjęcie zgłoszenia, od którego właściwy organ nie wniósł sprzeciwu – zob. część I ust. 9a, 9b, 9c załącznika do u.o.s.
Taka konstrukcja prawna może wskazywać, że wniesienie sprzeciwu przez organ uzasadnia ewentualnie roszczenie o zwrot opłaty skarbowej z uwagi na to, że nie doszło do skutecznego przyjęcia zgłoszenia. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 u.o.s. opłata skarbowa podlega zwrotowi od dokonania czynności urzędowej - jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej.