Pracownik samorządowy, który w miesiącach poprzedzającym wyliczenie wysokości wynagrodzenia urlopowego przebywał na urlopie wypoczynkowym i zwolnieniu lekarskim.
Czy liczbę przepracowanych godzin w okresie, który stanowił podstawę do obliczenia wygrodzenia urlopowego należy pomniejszyć o czas nieobecności z tytułu urlopu i choroby?
W jaki sposób należy obliczyć wysokość wynagrodzenia urlopowego pracownika z tytułu godzin nadliczbowych?
Odpowiedź
Przy ustalaniu podstawy obliczenia wynagrodzenia urlopowego należy brać pod uwagę liczbę godzin, w czasie których pracownik w wykonywał pracę w okresie, z którego ustala się podstawę.
Wynagrodzenie za czas urlopu oblicza się przy zastosowaniu zasad zawartych w § 7-11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) - dalej r.u.w. Ustala się je z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem składników wynagrodzenia określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości, w tym np. dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego co do zasady w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Tak obliczone wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego, którą następnie należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie, pomnożyć tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.
Liczbę godzin przepracowanych w okresie, z którego ustala się podstawę należy uwzględniać w wysokości, w której pracownik faktycznie świadczył pracę, a więc z pominięciem okresu, w którym pracownik jest nieobecny w związku z niezdolnością do pracy, czy też w związku z korzystaniem z urlopu wypoczynkowego.