Rada gminy podjęła uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnej.
Organ ustalił, iż radna pełniła funkcję prezesa zarządu w przedsiębiorstwie komunikacji samochodowej i wykorzystywała w prowadzonej działalności mienie należące do gminy – autobusy do przewozu uczniów do szkół na terenie gminy.
Radna zaskarżyła uchwałę do sądu administracyjnego.
Tłumaczyła, że przetarg na przewozy szkolne jest czynnością na warunkach ustalonych powszechnie dla tego typu czynności.
W jej ocenie, w przedmiotowej sprawie nie uzyskała osobistej korzyści, skoro warunki oraz sam najem autobusów nastąpił na zasadach określonych przez gminę. Radna argumentowała, że były one jednakowe dla każdego wykonawcy i niezależne od tożsamości wygrywającego przetarg.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
W ocenie NSA nie ma znaczenia okoliczność że do wykorzystywania mienia gminy doszło w wyniku wygrania przetargu, w którym każdy przedsiębiorca mógł uczestniczyć na "zasadzie powszechnej dostępności do tego mienia" i że spółka zaoferowała korzystniejsze warunki.
Nie zmienia faktu, że spółka, zarządzana przez radną jako jej prezesa, prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy i że radna działalności tej nie zaprzestała.
Zdaniem sądu nie można także uznać, że wygranie przetargu na dowóz dzieci do szkół na warunkach wyznaczonych przez gminę oznacza korzystanie z jej mienia na zasadzie swobodnego, powszechnego dostępu.
Na podstawie:
Wyrok NSA z 14 lipca 2016 r., sygn. akt II OSK 1280/16, prawomocny