Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczył krakowskiego szpitala specjalistycznego, który oprócz budynków i pomieszczeń, w których leczył ludzi, miał też budynki i pomieszczenia wykorzystywane do celów administracyjnych, gospodarczych i socjalnych.
Szpital spytał prezydenta Krakowa, czy od tych ostatnich również może płacić podatek od nieruchomości według niższej stawki, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W świetle tego przepisu niższa stawka podatku obowiązuje dla budynków i ich części zajętych przez podmioty świadczące usługi opieki zdrowotnej, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, i związanych z udzielaniem takich świadczeń.
Szpital był zdania, że są to budynki pomocnicze, ściśle związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i od nich również podatek powinien być niższy. Podkreślał, że bez takich pomieszczeń nie da się świadczyć usług zdrowotnych.
Nie zgodził się z nim prezydent Krakowa. Uznał, że szpital może płacić niższy podatek od nieruchomości tylko od budynków i pomieszczeń, w których bezpośrednio świadczy usługi zdrowotne. Budynki i pomieszczenia administracyjne nie spełniają takiego warunku - dodał prezydent.
Szpital złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, powołując się na korzystny dla niego wyrok WSA w Szczecinie (sygn. I SA/Sz 321/05), kilka interpretacji podatkowych oraz poglądy ekspertów podatkowych.
Krakowski sąd oddalił jednak jego skargę. Sąd zgodził się z prezydentem Krakowa, że preferencyjna stawka podatku dotyczy wyłącznie budynków i ich części zajętych na świadczenie usług zdrowotnych. Podkreślił, że wbrew stanowisku szpitala nie wystarczy sam związek budynku lub jego części ze świadczeniem usług zdrowotnych; musi to być budynek lub jego część, bezpośrednio służące wykonywaniu takich usług.
Sąd podsumował, że szpital próbował w niedozwolony sposób rozszerzyć swoje preferencje podatkowe, a jest to niedopuszczalne.
Szpital zaskarżył ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale NSA oddalił w środę jego skargę kasacyjną (sygn. II FSK 1499/11). Sąd kasacyjny zgodził się z WSA i prezydentem Krakowa, że szpital może płacić niższy podatek od nieruchomości tylko od budynków i pomieszczeń, w których świadczy usługi zdrowotne. Dlatego od budynków i pomieszczeń administracyjnych, gospodarczych i socjalnych szpital płaci podatek w wyższej stawce - podsumował NSA.
Wyrok jest prawomocny.