Prezydent miasta wystąpił do sądu administracyjnego o wstrzymanie wykonania decyzji wojewody ustalającej wysokość odszkodowania za grunt przejęty pod drogę publiczną.

Zdaniem prezydenta ustalenie to nastąpiło w oparciu o wadliwie sporządzony operat szacunkowy, który znacznie zawyżył wartość przejętej nieruchomości, a wypłata odszkodowania spowoduje nadmierne uciążliwości generujące dodatkowe koszty.

NSA uznał, iż prezydent miasta nie powołał żadnych okoliczności wyjaśniających sytuację budżetową gminy, nie wykazał też w żaden sposób aby wypłata kwoty ustalonego odszkodowania miała w jakikolwiek sposób wpłynąć na finanse gminy.

Ograniczył się jedynie do ogólnikowego stwierdzenia, że wypłata odszkodowania może powodować nadmierne uciążliwości oraz generować dodatkowe koszty.

W sprawie wysokość odszkodowana ustalono na kwotę 10.291 zł. Kwota ta, w odniesieniu do wysokości budżetu gminy, nie może być uznana za taką, która spowoduje powstanie niebezpieczeństwa. W razie uwzględnienia skargi środki te zostaną gminie zwrócone, zatem nie ma mowy o nieodwracalności skutków wykonania zaskarżonej decyzji.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów

Ponadto argumenty dotyczące wadliwości decyzji, w tym wysokości ustalonego odszkodowania, nie mogą mieć wpływu na ocenę wniosku o wstrzymanie jej wykonania – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Postanowienie NSA z 17 grudnia 2015 r., syg. akt I OZ 1680/15, prawomocne