Premier Mateusz Morawiecki poinformował na środowej konferencji prasowej o proponowanych zmianach w Radzie Ministrów. Ale podkreślił, że zmiany w rządzie mają w mniejszym stopniu charakter personalny, a w większym - strukturalny.
- Nowa struktura rządu ma służyć lepszemu podejmowaniu decyzji, a zasadniczo uspójnieniu pewnych działań w ramach różnych resortów, które będą powiększone w wielu obszarach i w wielu miejscach. Ma służyć temu, żebyśmy znaleźli najlepszą, szybką odpowiedź na czasy, które charakteryzują się ogromnym, ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, które niesie ze sobą pandemia, ale także proces wychodzenia z niej od strony gospodarczej - powiedział Morawiecki.
Czytaj: Prezes PiS ma wejść do rządu, by nadzorować sprawiedliwość i służby>>
- Jestem przekonany, że zmiany w rządzie przyczynią się do szybszego wyjścia z kryzysu, szybszego i lepszego poradzenia sobie z kryzysem niż nasi partnerzy w Europie Południowej, nasi bezpośredni sąsiedzi czy w Europie Zachodniej. Bo to jest pewna miara, którą każdy będzie się posługiwał i nas w ten sposób rozliczał przez 12 lub 24 miesięcy - podkreślił Morawiecki.
Cena promocyjna: 119.2 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 149 zł
Nowi ludzie, nowe ministerstwa
Jak poinformował premier, w wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W skład rządu wejdzie czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jarosław Gowin.
Resort rozwoju przekształcony zostaje w ministerstwo rozwoju, pracy i technologii - jego szefem będzie Jarosław Gowin;
Ministerstwo środowiska i ministerstwo klimatu zostaną połączone w ministerstwo klimatu i środowiska, którym pokieruje Michał Kurtyka;
W niezmienionej formule będą funkcjonować:
Ministerstwo obrony narodowej, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka;
Ministerstwo spraw zagranicznych kierowane nadal przez Zbigniewa Raua,
Ministerstwo aktywów państwowych kierowane nadal przez wicepremiera Jacka Sasina,
Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, kierowane przez nowego ministra Grzegorza Pudę;
Ministerstwo infrastruktury, kierowane ponownie przez Andrzeja Adamczyka;
Ministerstwo sprawiedliwości, kierowane ponownie przez Zbigniewa Ziobrę;
Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji kierowane ponownie przez Mariusza Kamińskiego;
Ministerstwo zdrowia kierowane będzie nadal przez Adama Niedzielskiego;
Resorty trochę zmienione
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej zastąpi dotychczasowe ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej i kierować będzie nim Marlena Maląg;
Nowym resortem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu kierował będzie Piotr Gliński;
Nowym ministerstwem finansów i funduszy nadal kierować ma Tadeusz Kościński;
Nowym ministerstwem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek;
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze ministra-członka Rady Ministrów pozostaną: Michał Dworczyk (jako szef KPRM) i Łukasz Schreiber. Konrad Szymański będzie w KPRM pełnił funkcję ministra ds. UE. Do KPRM wejdzie również dwóch nowych ministrów: Michał Cieślak (z ramienia Porozumienia) oraz przedstawiciel Solidarnej Polski, którego nazwisko zostanie podane w innym terminie.
- Po powołaniu nowych ministrów przez prezydenta premier wyda nowe rozporządzenie atrybucyjne, które przyporządkuje poszczególne działy administracji konkretnym ministrom - poinformował w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.