W odbywającym się od 24 do 26 września Kongresie bierze udział około tysiąca dyrektorów szkół i placówek oświatowych, samorządowców oraz nauczycieli z całej Polski oraz z zza granicy. Podczas inaugurującego Kongres wystąpienia minister Szumilas przedstawiła plany i obecne działania resortu edukacji. Jako najważniejsze zadania w tym roku wyróżniła obniżenie wieku obowiązku szkolnego, reformę programową w szkołach ponadgimnazjalnych i sprawy bezpieczeństwa na terenie szkół.
Minister miała również okazję przysłuchiwać się debacie na temat przyszłości Karty Nauczyciela i statusu dyrektora szkoły. Poruszone w niej zostały kwestie: statusu nauczycieli, czasu ich pracy, zatrudniania, zwalniania, awansu zawodowego oraz wymagań na stanowisko nauczyciela. Podczas trzydniowego Kongresu omawiane są również zagadnienia dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, cyfryzacji edukacji, strategii wychowawczych w szkole czy roli i narzędzi stosowanych do zarządzania placówką przez dyrektorów szkół. W Kongresie wzięła również udział podsekretarz stanu w MEN Joanna Berdzik, która opowiedziała o nowym systemie kompleksowego wsparcia pracy szkoły oraz wysłuchała dyskusji nad przyszłością wspierania, doskonalenia i kształcenia nauczycieli.
Międzynarodowy Kongres Zarządzania Oświatą to największe w Polsce doroczne spotkanie kadry kierowniczej oświaty. Głównymi patronami i partnerami merytorycznymi Kongresu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Miasto Toruń, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty - www.oskko.edu.pl - jest największą w Polsce i krajach „nowej" Unii Europejskiej organizacją zrzeszającą dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz urzędników samorządowych i kuratoryjnych. Zrzesza ok. 4500 członków rzeczywistych oraz 32 000 czytelników mediów elektronicznych.
Źródło: men.gov.pl