Jak podkreślał na specjalnym spotkaniu minister - od 28 lipca do 10 września 2017 r. - na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl oddano w sumie 763.539 głosów na motywy graficzne, które powinny znajdować się na stronach paszportu. Najwięcej, bo aż 87.357 kliknięć uzyskał Kopiec Czynu Niepodległościowego tzw. Mogiła Mogił. Drugie miejsce w głosowaniu internautów zajął natomiast Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.
Oprócz wyżej wspomnianych, w nowym polskim paszporcie znajdą się m.in. motywy graficzne bitwy warszawskiej, godła II RP, Józefa Piłsudskiego czy orzełka legionowego. Szef resortu podziękował wszystkim, którzy przesłali swoje uwagi, opinie i interpretacje Podkreślił również, że liczba głosów oddanych na poszczególne propozycje świadczy o tym, że nowy paszport będzie zawierał motywy graficzne, które są szczególnie ważne dla Polaków.
Z kolei Barbara Mazurkiewicz-Białęcka z Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, przypomina, że wzór graficzny paszportu jest zmieniany średnio co 10 lat. Takie działanie wynika z troski o zapewnienie dokumentowi wysokiego poziomu ochrony i jego odpowiedniego zabezpieczenia. W nowej książeczce paszportowej zostanie wprowadzona sztywna strona personalizacyjna, umożliwiająca rozszerzenie katalogu zabezpieczeń. Szczególny nacisk położono na ochronę fotografii posiadacza, w której obrębie będzie umieszczony transparentny znak holograficzny i kombinacja elementów matowych i błyszczących.
(www.mswia.gov.pl)
Nowy paszport upamiętni wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości
Minister spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Błaszczak - przedstawił nowy, zaawansowany technologicznie paszport. Na jego stronach znajdą się m.in. wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń i symboli. Szef resortu podziękował również obywatelom za udział w Kampanii Społecznej MSWiA Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018.