Obecnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134 ze zm.) stanowią, że osoba fizyczna może swobodnie wyciąć drzewa lub krzewy, które rosną na jej nieruchomości, ale wyłącznie w przypadku, gdy te są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nowelizacja ustawy zakłada, że osoba fizyczna, która będzie chciała wyciąć na swojej własności drzewa lub krzewy będzie zobligowana do zgłoszenia wycięcia i nie będzie mogła prowadzić na rzeczonej nieruchomości działalności gospodarczej przez okres pięciu lat od dokonania zgłoszenia.

Ponadto, wydłużono termin z 14 do 21 dni, w którym gmina będzie miała czas na oględziny działki, po zgłoszeniu zamiaru wycinki. Zmieniono także wymiary drzew, które będzie można usunąć bez zezwolenia. Gmina będzie też mogła zakazać wycinki, jeśli drzewo będzie tzw. pomnikiem przyrody czyli będzie cenne przyrodniczo. Nowe regulacje przywracają ponadto obowiązek uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, zezwolenia na usunięcie drzew w pasie przydrożnym.

(sejm.gov.pl)
 

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami