Jak wyjaśnia Andrzej Porawski, szef Biura Związku Miast Polskich samorządowcy zdecydowali się na formę obywatelskiego projektu po pięciu latach bezskutecznych prób rozmów z resortem finansów na temat zmian w ustawie o dochodach samorządów. "Uznaliśmy więc, że będziemy wykorzystywać te instytucje demokratycznego państwa prawa, które są dla nas dostępne. Skoro nie jest możliwa rozmowa, to wykorzystamy tryb inicjatywy obywatelskiej" - powiedział Porawski. Współprzewodniczący KWRiST podkreślił, że w skład Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wchodzi 25 osób, które reprezentują różne szczeble samorządu oraz wszystkie opcje polityczne obecne na szczeblu lokalnym.
Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego zakłada powstanie mechanizmu ekologicznej subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których znajdują się prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych. Zdaniem zaangażowanych w pisanie projektu ustawy samorządowców, jednostki na których znajdują się takie tereny są w gorszej sytuacji, gdyż mają ograniczoną możliwość prowadzenia inwestycji.
Ważnym punktem nowelizacji jest również zwiększeniu udziału samorządów w dochodach z podatku PIT. Zgodnie z nowymi regulacjami dochody z PIT gmin powinny wzrosnąć do 48,78 proc. (obecnie 39,34 proc.), powiatów do 13,03 proc. (10,25 proc.) i województw do 2,3 proc. (1,6 proc.).
Przekazanie projektu Radzie Ministrów zapowiedział Michał Boni. Zdaniem ministra administracji i cyfryzacji będącego jednocześnie współprzewodniczącym KWRiST z ramienia strony rządowej obywatelska inicjatywa przyczyni się do wzmożonej dyskusji o finansach samorządów pomiędzy rządem a organizacjami zrzeszającymi władze lokalne.
Na zebranie wymaganych 100 tys. podpisów pod projektem samorządowcy mają czas do 5 października.
Źródło: PAP
Pisaliśmy o tym również:
Obywatelski projekt ustawy ws. samorządów: są pierwsze podpisy