Proponowana nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji Obrony Narodowej oraz Infrastruktury z dnia 5 lipca 2002 r. w sprawi trybu doręczania kart powołania i rozplakatowania obwieszczeń o stawieniu się osób do czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 122, poz. 1049) oraz 2009 r. nr 192, poz. 1489 jest konsekwencją zmian dokonanych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 161, poz. 1278) . W art. 60 ust. 8a wskazano możliwość powołania do okresowej służby wojskowej pełnionej w trybie natychmiastowego stawiennictwa, w celu udziału jednostek wojskowych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniach antyterrorystycznych i z zakresu ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwiania, a także w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. W konsekwencji nastąpiło rozgraniczenie powoływania do pełnienia czynnej służby wojskowej w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały kryzysowe oraz żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne. Nie została jednak uregulowana kwestia doręczania powołania w tym drugim przypadku.
Projekt nowelizacji dodaje przepisy, dzięki którym analogicznie jak w pozostałych przypadkach karty powołania będą doręczać, za potwierdzeniem odbioru, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) oraz starostowie (prezydenci miast na prawach powiatu) na terenie objętym ich właściwością. Doręczenie kart powołania będzie mogło nastąpić również przez jednostki wojskowe, jednostki organizacyjne Poczty Polskiej lub Policję oraz w trybie akcji kurierskiej. Rozporządzenie dookreśla tryb doręczania kart powołania przez wójtów, czy starostów. Doręczenie może być realizowane za pośrednictwem osób będących pracownikami starostwa powiatowego lub urzędu gminy (miasta), przy czym upoważnienie w pierwszej kolejności otrzymują pracownicy, którzy jednocześnie są wyznaczeni do pełnienia funkcji kurierów.
Dodano przepisy umożliwiające doręczanie kart powołania na potrzeby służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych do odbycia ćwiczeń wojskowych w oparciu o pracowników starostwa powiatowego lub urzędu gminy (miasta) zatrudnionych w tych urzędach, na zasadzie powierzenia obowiązków służbowych. Zgodnie z nowymi przepisami starosta, wójt, burmistrz (prezydent miasta) zostali upoważnieni do powierzania obowiązku doręczania kart powołania pracownikom. Zapis ten ma na celu wykorzystania do doręczania kart powołania w trybie akcji natychmiastowego stawiennictwa w pierwszej kolejności osób, które są już odpowiednio przeszkolone i posiadają stosowne doświadczenie w związku z wykonywaniem w czasie pokoju funkcji kurierów, przy okazji doręczania kart powołania żołnierzom rezerwy na ćwiczenia wojskowe prowadzone w trybie natychmiastowego stawiennictwa w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostek wojskowych. Jednocześnie w nowelizacji dokonano rozszerzenia danych przesyłanych przez wojewodów ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Między innymi dodano wymóg informowania o wynikach kontroli oraz podjętych krokach w celu wyeliminowania stwierdzonych niedociągnięć, obowiązku sporządzania oceny szkolenia wraz z wnioskami z przeprowadzonych treningów a także wskazania uzasadnienia poniesionych kosztów oraz źródeł ich finansowania.
Źródło: bip.mswia.gov.pl
Przydatne materiały:
rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji Obrony Narodowej oraz Infrastruktury z dnia 5 lipca 2002 r. w sprawi trybu doręczania kart powołania i rozplakatowania obwieszczeń o stawieniu się osób do czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 122, poz. 1049)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 161, poz. 1278)