MSWiA opublikowało projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wymagań technicznych dokumentów elektronicznych zawierających akty normatywne i inne akty prawne, elektronicznej postaci dzienników urzędowych oraz środków komunikacji elektronicznej i informatycznych nośników danych. Projekt określa wymagania techniczne, jakim podlegają dokumenty elektroniczne zawierające akty normatywne i inne akty prawne, kierowane do ogłoszenia. Projekt precyzuje również wymagania jakim musi odpowiadać elektroniczna forma dzienników urzędowych oraz jakim powinny odpowiadać środki komunikacji elektronicznej i informatyczne nośniki danych używane do udostępniania dzienników urzędowych, zbiorów aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat i zbiorów przepisów gminnych albo zawartych w nich aktów normatywnych i innych aktów prawnych.
Projekt rozporządzenia przewiduje, iż dokumenty elektroniczne zawierające akty podlegające ogłoszeniu sporządzane są w formacie XML. Wzory aktów podlegających ogłaszaniu, w skład których wchodzą schematy oraz szablony wizualizacji, będą ogłaszane przez Prezesa Rady Ministrów w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów na Platformie ePUAP (www.epuap.gov.pl) oraz na stronie internetowej www.dziennikiurzedowe.gov.pl prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji. Informacja o ogłoszeniu nowego wzoru aktu będzie każdorazowo niezwłocznie podawana do wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, natomiast wzór aktu stosuje się nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w centralnym repozytorium.
Z projektu wynika, iż akty ogłaszane będą w dwóch formatach: XML i PDF wygenerowanym na podstawie dokumentu. Akty wraz z załącznikami oraz zewnętrznymi plikami binarnymi (obrazami, wykresami, mapami, itp.) opatruje się bezpiecznym podpisem elektronicznym organu upoważnionego do wydania aktu podlegającego ogłaszaniu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa procesu publikacji wykorzystana zostanie technologia bezpiecznego podpisu elektronicznego. Dzienniki urzędowe w formacie PDF podpisywane będą bezpiecznym podpisem elektronicznym oraz znakowane czasem zgodnie z przepisami ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Weryfikacja bezpiecznych podpisów elektronicznych będzie możliwa dzięki odpowiedniej aplikacji wskazanej przez organy upoważnione do publikowania dzienników urzędowych, zbiorów prawa miejscowego oraz aktów prawnych w Biuletynie Informacji Publicznej
Koszty wdrożenia regulacji prawnych będą związane głównie z przygotowaniem aktów podlegających ogłaszaniu oraz obsługą wydawania dzienników urzędowych w formie elektronicznej. Podmioty administracji publicznej powinny wyposażyć się w narzędzia teleinformatyczne pozwalające na tworzenie aktów prawnych i normatywnych, kierowanych do ogłoszenia zgodnie z wymogami technicznymi określonymi w rozporządzeniu.
Źródło: mswia.gov.pl