Z dniem 1 lipca 2014 r. weszły w życie trzy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej: rozporządzenie z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie rodzaju placówek uprawnionych do uzyskania karty parkingowej (Dz.U. poz. 818) , rozporządzenie z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych (Dz.U. poz. 843) oraz rozporządzenie z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz.U. poz. 870) .
Wskazane akty wydane zostały na podstawie upoważnień zawartych w poszczególnych ustępach art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, ze zm.), w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1446), która weszła w życie 1 lipca br.
Zgodnie z regulacją pierwszego z ww. rozporządzeń uprawnione do uzyskania karty parkingowej są wymienione w nim placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. W porównaniu z obowiązującym dotychczas rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie rodzaju placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych uprawnionych do uzyskania karty parkingowej oraz trybu jej wydawania tym placówkom (Dz. U. Nr 67, poz. 617), w miejsce dwóch katalogów placówek zajmujących się rehabilitacją społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych utworzono jeden katalog podmiotów zajmujących się rehabilitacją tych osób.
Rozszerzono również katalog placówek zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych o hospicjum oraz szpital uzdrowiskowy, w którym udzielane są świadczenia zdrowotne z zakresu rehabilitacji uzdrowiskowej. Doprecyzowano również nazwy niektórych placówek (m.in. wyraz „prewentorium” zastąpiono wyrazami „szpitale uzdrowiskowe dla dzieci i sanatoria uzdrowiskowe dla dzieci”). Ponadto rozszerzono katalog placówek zajmujących się edukacją osób niepełnosprawnych uprawnionych do uzyskania karty parkingowej o żłobki i kluby dziecięce oraz o podmioty wskazane w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.).
Zgodnie z § 1 rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych wysokość opłaty za wydanie karty parkingowej wynosi 21 zł. Dystrybucja blankietów kart parkingowych odbywa się natomiast na podstawie zamówienia składanego przez przewodniczącego powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności do producenta blankietów kart parkingowych. Zamówienie może być dokonane w każdym czasie, również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Przewodniczący obowiązany jest do wprowadzenia do Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności informacji o dacie złożenia zamówienia, ilości zamówionych blankietów kart parkingowych, a także informacji o dacie i ilości dostarczonych blankietów kart parkingowych.
Rozporządzenie w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych określa dokładnie sposób złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej (§ 2–6 rozporządzenia) oraz związane z tym obowiązki przewodniczącego powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (§ 7, 8 i 9).
Wniosek złożyć należy do przewodniczącego, który następnie, po dokonaniu weryfikacji danych zawartych we wniosku z danymi dostępnymi w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, obowiązany jest do wezwania wnioskodawcy do uzupełnienia wniosku (w przypadku braków formalnych) lub też poinformowania pisemnie o niespełnieniu albo spełnieniu warunków do otrzymania karty parkingowej. Rozporządzenie określa również m.in. sposób odbioru kart parkingowych (§ 10 i 11), zakres informacji wprowadzanych przez przewodniczącego do systemu (§ 12) oraz zasady nadawania numerów kartom parkingowym (§ 15 i 16). W formie załączników do rozporządzenia określono wzór wniosku o wydanie karty parkingowej (załącznik nr 1), wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych (załącznik nr 2) oraz wzór karty parkingowej dla placówek. Część nowych przepisów dotyczących składania wniosku o wydanie karty parkingowej wejdzie w życie z dniem 4 stycznia 2016 r.