Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą uchwalane o trzy miesiące szybciej. Będą one mogły obejmować również tereny kolejowe.
Zmiany te wprowadza nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przyjęta przez sejm na ostatnim posiedzeniu. Teraz ustawa trafi do Senatu, w życie wejdzie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jednym z głównych postulatów wprowadzenia zmian było skrócenie procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jak wyjaśnia Aldona Młyńska, sprawozdawca projektu ustawy, w chwili obecnej realny czas uchwalenia planu wynosi rok. Nowa regulacja ma zapewnić skrócenie tego okresu aż o jedną czwartą.
Na mocy nowych przepisów, rada gminy uchwali miejscowy plan po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń uwarunkowań. Następnie 30 dni na wyrażenie swojej opinii będą miały organy konsultujące plan. Jeżeli nie przedstawią one swojego stanowiska w wyznaczonym terminie równoznaczne to będzie z wyrażeniem opinii pozytywnej.
Istotny wpływ na szybkość postępowania będzie miało również skrócenie okresów zawieszenia postępowania w zakresie ustalania warunków zabudowy z 12 miesięcy do 9 miesięcy.
Nowelizacja ucieszy również inwestorów chcących budować na terenach kolejowych. Obszary te, coraz częściej są wykorzystywane pod budownictwo mieszkaniowe, jednak także z powodów braku planów prowadzenie na nich inwestycji jest utrudnione. Z chwilą gdy przedmiotowa nowelizacja wejdzie w życie, uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego będzie możliwe także dla terenów kolejowych.
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 24 maja 2010 r.