Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Z dniem 1 sierpnia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie spisu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym (Dz.U. poz. 1086) .
Celem rozporządzenia jest zapewnienie prawidłowego sporządzenia oraz aktualizacji spisu osób uprawnionych do udziału w referendum zarządzonym na dzień 6 września 2015 r.
Rozporządzenie określa sposób sporządzenia i udostępniania spisu osób uprawnionych do udziału w referendum, metody jego aktualizacji oraz wzór wykazu osób przebywających w szpitalu, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym, a także w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, oraz w domu studenckim lub zespole domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania. Ponadto rozporządzenie określa następujące wzory: spisu osób uprawnionych do udziału w referendum, zawiadomienia o dopisaniu lub o wpisaniu osoby uprawnionej do udziału w referendum do spisu w innym obwodzie głosowania, wniosku o udostępnienie spisu, zaświadczenia o prawie do głosowania oraz sposób jego wydawania.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynikła z faktu, że obowiązujące dotychczas rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 kwietnia 2003 r. w sprawie sposobu sporządzania spisu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym (Dz.U. Nr 74, poz. 670, ze zm.) zawierało odesłania do nieobowiązujących już przepisów ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 190, poz. 1360, ze zm.). Obecnie, zgodnie z treścią przepisu art. 9 ust. 7 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 318), do spisów osób uprawnionych do udziału w referendum stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. Nr 21, poz. 112, ze zm.).
Spis osób uprawnionych do udziału w referendum jest sporządzany i aktualizowany przez gminę jako zadanie zlecone. Należy go sporządzić w systemie teleinformatycznym umożliwiającym jego wydruk. Zgodnie z przepisem przejściowym wejście w życie rozporządzenia nie powoduje jednak konieczności ponownego sporządzania spisu, który został już sporządzony na podstawie przepisów dotychczasowych w związku z referendum zarządzonym na dzień 6 września 2015 r. Ponadto nie ma potrzeby ponownego sporządzenia wykazu osób przebywających w szpitalu, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym, a także w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, oraz w domu studenckim lub zespole domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania oraz zawiadomienia o dopisaniu lub o wpisaniu osoby uprawnionej do udziału w referendum do spisu w innym obwodzie głosowania. Dodatkowo zachowują moc w referendum zarządzonym na dzień 6 września 2015 r. zaświadczenia o prawie do głosowania wydane na podstawie przepisów dotychczasowych przed dniem wejścia w życie omawianego rozporządzenia.
Sprawdź:
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie spisu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym (Dz.U. poz. 1086)