Nowe prawo budowlane ma zrewolucjonizować proces inwestycyjny. Założenia projektu nowego aktu opracowało Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. To dopiero początek prac nad projektem jednak nowa ustawa może być gotowa już w 2013 roku.
Modyfikacje zmierzać mają do usprawnienia tego procesu przez uproszczenie procedur i ograniczenie ilości rozstrzygnięć administracyjnych, jakie uzyskać musi inwestor, a także do zachowania sprawdzonych obowiązujących rozwiązań.
Na rady gmin projektowane przepisy nałożą prawdopodobnie obowiązek określenia „obszarów urbanistycznych”. Uchwała rady gminy w tym przedmiocie określałaby obszary zabudowane, rozwoju zabudowy oraz ograniczonej zabudowy (np. tereny zalewowe, osuwiskowe).
Na podstawie projektowanej ustawy budować będzie można na terenach przeznaczonych na ten cel w lokalnych planach zagospodarowania przestrzennego i na zasadach określonych w tych planach.
W przypadku braku takich planów, założenia projektu proponują 2 warianty rozwiązania kwestii możliwości zabudowy:
•prowadzenie inwestycji możliwe będzie na wskazanych w uchwale rady gminy „obszarach urbanistycznych” na zasadach szczegółowo określonych przez Krajowe Przepisy Urbanistyczne (KPU), które zawarte będą w Prawie budowlanym.
•w wypadku braku planu, KPU obowiązywać mają na terenie całej gminy.
Zaznaczyć należy jednak, iż największe obiekty (np. sklep wielkopowierzchniowe) będą mogły być realizowane wyłącznie na terenach objętych ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wspomniane wyżej KPU regulować mają kwestie, które obecnie rozstrzygane są w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Określą dopuszczalną powierzchnię obiektu w relacji do całkowitej powierzchni działki, minimalną wymaganą ilość miejsc parkingowych czy zachowanie powierzchni biologicznie czynnej. Ich wprowadzenie do Prawa budowlanego wiązać będzie się z jedną z najistotniejszym przewidywanych projektem założeń zmian a to zniesieniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Zgodnie z przedstawionymi założeniami projektu ustawy inwestor w szybszy i łatwiejszy niż do tej pory sposób ma mieć możliwość stwierdzenia czy określona nieruchomość pozwala na zrealizowanie planowanej przez niego inwestycji. Na jego wniosek wójt, burmistrz lub prezydent miasta potwierdzą zgodność zamierzenia inwestycyjnego z KPU. Brak odpowiedzi na wniosek w ciągu 14 dni będzie oznaczać brak sprzeczności.
Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie ABC Budownictwo>>>