W dniu 9 grudnia 2013 r. ogłoszona została ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. poz. 1474) .

Celem nowelizacji jest określenie sposobu uruchomienia i prowadzenia centralnego repozytorium informacji publicznej CRIP oraz utworzenie Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP), narzędzia teleinformatycznego umożliwiającego założenie i prowadzenie stron podmiotowych BIP.

W wyniku nowelizacji doprecyzowana została norma kolizyjna zawarta w art. 1 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej jako: u.d.i.p.).

Zasada pierwszeństwa w stosowaniu innych ustaw, które odmiennie określają zasady i tryb dostępu do informacji publicznej będzie miała zastosowanie pod warunkiem, że inne ustawy nie ograniczą obowiązków przekazywania informacji publicznej do CRIP. Jednocześnie wskazano, że przepisy ustawy w zakresie przekazywania informacji publicznej do CRIP oraz jej udostępniania w tym repozytorium nie będą stosowane w odniesieniu do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych, KRK, KRS oraz rejestru zastawów.

Nowe przepisy nakładają również na ministra właściwego do spraw informatyzacji, który tworzy stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej, obowiązek zapewnienia dostępu do informacji publicznych oraz możliwości ich przeszukiwania w SSDIP, a także zapewnienia dostępu do CRIP.

Ponadto nowelizacja wprowadza możliwości skorzystania przez podmioty zobowiązane do tworzenia stron BIP z systemu SSDIP. Korzystanie z systemu nie będzie obowiązkowe, w związku z czym możliwe będzie tworzenie stron BIP w oparciu o inne niż SSDIP systemy teleinformatyczne (własny system podmiotu zobowiązanego do udostępniania informacji publicznej lub podmiotu, któremu zlecono dokonanie takich czynności).

Nowe przepisy wskazują również sposób realizacji obowiązku przekazania do CRIP przez podmioty, o których mowa w art. 9a ust. 2 u.d.i.p. posiadanego zasobu informacyjnego. Podmiot zobowiązany będzie mógł spełnić obowiązek poprzez przekazanie zasobu informacyjnego wraz metadanymi opisującymi strukturę zasobu bądź poprzez przekazanie metadanych opisujących strukturę zasobu informacyjnego udostępnianego w repozytorium powszechnie dostępnym w sieci teleinformatycznej innym niż centralne repozytorium.

Nowelizacja uzupełnia również upoważnienie dla ministra właściwego do spraw informatyzacji o wskazanie, iż będzie on w rozporządzeniu wskazywał zasób informacyjny przeznaczony do udostępnienia w centralnym repozytorium. Ponadto wskaże on sposób realizacji obowiązku przekazania do centralnego repozytorium zasobu informacyjnego oraz jego weryfikowania i aktualizowania.

Dodatkowo nowa regulacja określa kryteria przeszukiwania zasobów CRIP (kryterium przedmiotowe, kryterium podmiotowe, elementy określonych metadanych). Określa również warunki zlecania wyspecjalizowanym podmiotom czynności związanych z prowadzeniem CRIP.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 10 marca 2014 r.

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego>>>


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. poz. 1474)